Iran/ Krokodilët sulmojnë njerëzit mes krizës së ujit

28/12/2021 10:44

I shtrirë në dyshemenë e shtëpisë së tij modeste, Siahouk kishte dhimbje torturuese nga lëndimi në dorën e djathtë.

Vetëm dy ditë më parë, në një pasdite jashtëzakonisht të nxehtë gushti, bariu i dobët 70-vjeçar kishte shkuar të merrte ujë nga një pellg kur u përplas nga një gando, emri për një krokodil në rajonin Baluchistan të Iranit.

“Nuk e pashë të vinte”, kujton ai ngjarjen traumatike dy vjet më parë, me tronditjen dhe mosbesimin ende të gjallë në sytë e tij.

Siahouk ishte në gjendje të shpëtonte vetëm pasi “arriti të shtrydhte shishen plastike me ujë midis nofullave të tij”, thotë ai, duke rijetuar momentin kur fërkon fytyrën e tij kockore me dorën e majtë të rrudhur.

Rrëfimi i Siahouk i bën jehonë asaj të shumë viktimave të tjera, kryesisht fëmijë.

Në vitin 2016, një nëntë vjeçar i quajtur Alireza u gëlltit nga një krokodil i tillë. Dhe në korrik 2019, Hawa, 10, humbi krahun e djathtë në një sulm. Duke mbledhur ujë për lavanderi, ajo pothuajse u tërhoq zvarrë nga krokodili përpara se të shpëtohej nga shokët e saj.

Sulmet kanë ardhur në një kohë kur Irani ka vuajtur nga mungesa akute e ujit dhe, rrjedhimisht, habitatet natyrore që zvogëlohen me shpejtësi kanë bërë që rezervat ushqimore të gandove të thahen. Kafshët e uritura i trajtojnë njerëzit që i afrohen territorit të tyre ose si pre ose si kërcënim për burimet e tyre avulluese.

Të shpërndarë nëpër Iran dhe nënkontinentin Indian, gandot janë krokodilë me hundë të gjerë. Irani ka rreth 400 të tillë, që përbëjnë gati 5% të specieve.

FOTO GALERI
1/4

Top Channel