Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i ftuar në emisionin Open në Top Channel këtë të enjte e ka pranuar se ka një krizë të brendshme brenda PD-së duke theksuar se nuk është shkaktuar nga papërgjegjshmëria e veprimit të tij.

“Sali Berisha duke folur jo si lider historik, pasi është kërkuar më shumë se kaq. Foli si pronar i partisë, kjo është një kohë e mbaruar, s’ka rëndësi është e tij apo e dikujt tjetër. Lëvizja që Berisha nisi gjoja ishte zbatim i statutit. Padyshim që u vu në lëvizje një dinamikës, një PD e goditur nga vendimi ‘non grata’. E vendosur në kushtet e një ofensivës parlamentare. Një individ që e ka thënë se s’do ta bëjë problem të demokratëve shpalljen ‘non grata’. Kemi një krizë të brendshme të shkaktuar jo nga përgjegjshmëria e veprimit tim. Mund ta kisha hedhur edhe në votë, por nuk do të kishte turp më të madh të shikonim Berishën teksa përjashtohej. Unë nuk jam as Departament i Shtetit, nuk kam për të bërë asnjë koment për këtë çështje”, tha Basha.

Kujtojmë se Lulzim Basha dhe Sali Berisha i kanë shpallur luftë njëri-tjetrit, pasi ky i fundit u përjashtua nga Grupi Parlamentar i PD-së, pasi ishte shpallur ‘non grata’ nga SHBA-ja.

Pas këtij vendimi, Berisha vijon luftën politike me anë të foltoreve të mbajtura me mbështetësit e tij në qytetet e vendit.
Berisha e akuzon Bashën se është marrë peng nga Rama dhe po bashkëpunojnë, gjë që është hedhur poshtë nga kryedemokrati.

Kujtojmë se me datë 10 nëntor, ish-kryeministri Sali Berisha dhe mbështetësit e tij dorëzuan firmat e mbledhura në selinë e PD-së, me qëllim mbledhjen e një Kuvendi Kombëtar më datë 11 dhjetor.
Ndërkohë ka pasur thirrje për dy Kuvende me data të ndryshme.

Më 15 nëntor, kryetari i PD-së në Shqipëri, Lulzim Basha në fjalën e tij gjatë takimit me anëtarët e Kryesisë së PD-së, ka theksuar se “11 dhjetorin nuk mund ta shndërrojë dot Sali Berisha, nga dita e lirisë, dita e demokratëve, dita e demokracisë, në ditën e bunkerizimit të PD-së, në ditën e izolimit të PD-së”.

Kreu i demokratëve ka zyrtarizuar datën 18 dhjetor për mbajtjen e Kuvendit Kombëtar, e cila është kundërshtuar me forcë nga ish-kryeministri Berisha dhe mbështetësit e tij.

Lulzim Basha nuk e njeh Kuvendin e shpallur nga paraardhësi i tij dhe ka kërcënuar me përjashtuam këdo që shkel interesat politike dhe elektorale te partisë, duke nisur me Sali Berishën.

Top Channel