Seanca e 3-të plenare në Kuvend/ Balla: Seanca nis edhe pa Ramën! S’marr përsipër të edukoj askënd!

16/09/2021 16:18

Seanca e tretë plenare në Kuvend ka nisur me tension të lartë mes kreut të PD-, së Lulzim Basha dhe socialistit Taulant Balla.

Seanca e tretë e kuvendit që po mbahet ditën e sotme ka nisur plot tensione. Arsyeja është kërkesa e opozitës që kryeministri Edi Rama të jetë prezent.

Kreu i PD-së, Lulzim Basha nuk ka pranuar që të flasë ditën e sotme duke kërkuar me ngulm që Rama të jetë prezent në seancë.

“Pse nuk është kryeministri në seancën më të rëndësishme të këtij Kuvendi?”, janë shprehur demokratatët.

Neni që thanë kolegët nuk kushtëzon asnjë deputet që të qëndrojë në të gjithë seancën plenare. të gjithë programin e hap kryetari i opozitës.  Ajo që është po aq e rëndësishme unë që kam qenë në opozitë që unë nuk e kam pasur koha e kreut të opozutës. Për kalamajtë që nuk e mbajnë mend rregullorja nuk ka ndryshuar. Ne duhet ta vijojmë debatin për këtë çështje. Kemi 20 orë për të vijuar me këtë çështje. Nuk marr përsipër të edukoj askënd. Është një zhurmues në krahun e majtë. Nëse deputeti nuk e merr deputeti fjalën kalon tek ai pasardhës. Nuk ka asnjë nen që të mbështet”, tha Balla.

Top Channel