Do trafikonin drejt Maqedonisë së Veriut 38 kg kokainë me skaf, arrestohen dy të rinjtë në Pogradec (Detajet)

15/09/2021 08:50

Policia ka sekuestruar edhe 38 kg kanabis në kuadër të operacionit policor ‘Hudënishti’, si dhe ka vënë nën pranga 2 persona të përfshirë në këtë veprimtari kriminale.

Operacioni i zhvilluar pas një hetimi 4 mujor ka çuar nën pranga edhe dy të rinj të cilët do të trafikonin drejt Maqedonisë së Veriut një sasi prej 38 kg kanabis, e cila u sekuestrua në cilësinë e provës materiale.

Në bazë të informacioneve të marra, policia ushtroi kontroll në liqenin e Pogradecit, ku edhe konstatoi një skaf me të cilin autorët do të trafikonin sasinë e lëndës narkotike.

Kujtojmë se më datë 07.08.2021 në kuadër të këtij operacioni policia arrestoi në flagrancë 2 persona dhe sekuestroi 23 kg kanabis që do të trafikohej jashtë vendit.

Njoftimi i plotë i policisë:

Në vijim të operacionit policor të koduar “Hudënishti”, për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale të trafikimit të narkotikëve, të finalizuar më datë 07.08.2021, si rezultat i të cilit u arrestuan në flagrancë 2 shtetas, 3 të tjerë u shpallën në kërkim dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale 23 kg lëndë e dyshuar narkotike kanabis, sasi e cila do të trafikohej jashtë vendit, ka vijuar puna me hetime të thelluara për kapjen e personave të tjerë të implikuar në këtë veprimtari kriminale.

Si rezultat i punës së mirëorganizuar nga strukturat e lartpërmendura, u bë e mundur ndalimi i shtetasve O. S., 31 vjeç, banues në Pogradec, K. D., 22 vjeç, banues në fshatin Hudënisht, Pogradec, u shpall në kërkim shtetasi L. Sh., 20 vjeç banues në Hudënisht dhe u procedua penalisht për veprën penale “Moskallëzimi i krimit” shtetasja E. H., 31 vjeçe, banuese në Pogradec.

Në bazë të informacioneve të siguruara gjatë periudhës hetimore, si edhe gjatë kontrollit të ushtruar nga shërbimet e Stacionit të Policisë Kufitare Tushemisht dhe Komisariatit të Policisë Pogradec, në liqenin e Pogradecit, u konstatua një mjet lundrues tip skaf, me të cilin autorët e dyshuar, po trafikonin drejt Maqedonisë së Veriut, një sasi prej 38 kg lëndë të dyshuar narkotike kanabis, e cila u sekuestrua në cilësinë e provës materiale së bashku me skafin, një gomone, një automjet tip “Benz”, si edhe sende të tjera që kanë ndihmuar për kryerjen e kësaj veprimtarie kriminale.

Vijon puna për dokumentimin e plotë të ngjarjes, kapjen dhe vënien përpara përgjegjësisë ligjore të personave të tjerë të dyshuar si të implikuar në këtë veprimtari kriminale.

Materialet për hetime të mëtejshme i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Pogradec.

Top Channel