Putin thotë se shpreson që ‘Sputnik V’ ta mbrojë pas izolimit nga Covid-19 (fotot)

14/09/2021 19:48

Gjatë një video-komunikimi me anëtarë të qeverisë, presidenti rus Vladimir Putin tha sot papritur se ka nisur vetëizolimin pas zbulimit të infektimeve me koronavirus në rrethin e tij të ngushtë. Ai shtoi se shpreson që vaksina Sputnik V ta mbrojë nga infeksioni.

Ndërkohë Kremlin tha se vetëizolimi është masë parandaluese pasi presidenti ka rezultuar negativ në testin e COVID-19.

Putin, i cili është i vaksinuar plotësisht me injeksionin rus Sputnik V, ka mbajtur të hënën disa takime zyrtare në ambjente të mbyllura.

Zyrtarët thanë se për momentin askush nuk është i rrezikuar.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se 68 vjeçari Putin, ka qenë në kontakt me dikë të prekur nga virusi.

Peskov nuk tha se kur Putin nisi vetë-izolimin dhe as sa kohë do të mbetet i tillë.

FOTO GALERI
1/3
Putin tha sot papritur se ka nisur vetëizolimin pas zbulimit të infektimeve me koronavirus në rrethin e tij të ngushtë

Top Channel