Historia e Partisë Demokratike kur kryetar kishte Sali Berishën është e mbushur me përjashtime dhe dëbime.

Ato mbajnë firmën e vetë Berishës i cili në fund u godit nga e njëjta armë që përdori ndaj të tjerëve. I pari që provoi goditjen dhe përjashtimin nga Berisha, ishte Gramoz Pashko i cili u përjashtua nga grupi parlamentar në vitin 1992.

Bashkë me të Berisha përjashtoi Arben Imamin, Ridvan Peshkëpinë Perikli Tetën dhe Afrim Jupin. Ata më pas u grupuan tek aleanca demokratike me neritan cekën, me të cilin Berisha ishte ndarë shumë më herët.

Pas shumë vitesh Imami u rikthye në PD si deputet e ministër. Në vitin 1994 Berisha përjashtoi një ish të përndjekur politik, deputet të PD, ai ishte Petrit Kalakula. Por përjashtimi më i bujshëm ishte ai i azem handarit në vitin 1997.

Gazeta zyrtare e PD, rilindja demokratike e kishte sulmuar ashpër Hajdarin shumë më herët. Po atë vit Berisha përjashtoi nga grupi parlamentar me urdhrin e tij direkt edhe Dashamir Shehin, Alfred Serreqin, Tomor Malasin, Leka Toton, Maksim Konomin, Arjana Nati, Petrit Berhami. Tre vjet më në vitin 2000 ishte një valë tjetër. Berisha largoi ata Genc Rulin, Leonard Demin, Ferdinand Xhaferin, Genc Pollon, Ylli Vejsiun dhe Tritan shehun.

Përjashtimi që morri bujë mediatike ishte ai i Spartak Ngjelës, vetëm një vit pasi Berisha ishte bërë kryeministër. Ngjela regjistroi këtë audio përgjim i cili u transmetua në fiks fare

Ndërkohë që Basha nga përjashtuar katër emra, Mehill Fufin në vitin 2017, Rudina Hajdarin dhe Myslym Murrizin në 2019 kur thyhen braktisjen e kuvendit dhe dje Sali Berishën.

Top Channel