Lindita Nikolla kryetare Kuvendi/ Merr vetëm 79 votat pro, 4 kundër. Deputetët e PD grisën fletëvotimet

10/09/2021 23:50

E votuar me 79 vota Lindita Nikolli do të jetë e dyta e grua pas Jozefina Topallit të cilës i besohet drejtimi parlamentit në këto 30 vite demokraci.

Zonjës Nikolli i duheshin vetëm 71 vota por krahas 74 votave të partisë së saj plus 3 të deputetëve të Tom Doshit mori edhe dy vota nga aleatët e PD. Demokratët për mospasje rrjedhje votash shkuan përpara kutisë së votimit duke grisuar votat.

Katër deputetët e LSI votuan por zyra e shtypit e kësaj partie tha se votat ishin kundër Lindita Nikollës. Ndërkohë morën pjesë në votim aleati i Bashës Vangjel Dule dhe Nustret Avduallai deputet në listën e PD por që vjen nga PBDNJ. Agron Duka dhe Dashamir Shehi nuk ishin në sallë gjatë votimit.

Sali Berisha megjithëse u betua se do të jetë pjesë e grupit parlamentar të PD, nuk ndoqi udhëzimin për grisjen e votës, por u largua i vetëm nga salla e parlamentit menjëherë pasi u betua.

E ndërsa Lulzim Basha e shfrytëzoi grisjen e votave për të patur grupin nën kontroll Edi Rama e ktheu në spektakël politik duke i mbledhur një e nga një. Lulzim Basha foli gjatë për ata që sipas tij nuk e meritojnë të jenë në parlamet dhe nuk iu shmang pyetjes për “tërmetin Berisha” në PD.

Edi Rama u mundua të jetë indiferent për zhvillimet në PD megjithatë dha këtë koment: PD në proces traumatik dhe duhet të kemi durim e respekt për tramat e të tjerëve.

Top Channel