Me siguri dëgjoni shpesh që mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Por kjo mund të mos jetë e vërtetë për të gjithë njerëzit, duke qenë se disa nuk konsumojnë thuajse asgjë sapo zgjohen. Shpesh mund të mos ndiheni të uritur në mëngjes dhe kjo mund të lidhet me një sërë arsyet të cilat do t’i shpejgojmë edhe në këtë artikull.

Shkaqet nisin që nga ato më të thjeshtat e deri tek simptomat e fshehura të sëmundjeve serioze. Ndiqni mëposhtë 6 më kryesoret prej tyre.

Keni ngrënë shumë në darkë
Një nga arsyet më të mëdha përse nuk ndiheni të uritur në mëngjes lidhet me sasinë e ushqimit që mund të keni kosnumuar një natë më parë. Nëse konsumoni shumë proteina mishi në darkë stomaku do të ndihet i ngopur për një kohë më të gjatë. Gjithashtu proteina mund të ndikojë në nivelet e hormoneve përgjegjëse për urinë duke ju bërë të ndiheni më të ngroput pë rnjë kogë më të gjatë. Prandaj nës eju shijon vakti i mëngjesit evitoni proteinat në orët e vona të natës.

Ndryshimet hormonale
Hormonet mund të ndryshojnë brenda natës ndaj ndjesit e çuditshme në mëngjes apo uria e pakët mund të jenë pjesë e e këtyre arsyeve. Teksa flini gjumë gjatë natës, disa hormone shtohet e të tjera pakësohen e kjo mund të çojë lehtë në ndryshimin e oreksit që me mëngjes. Hormone si adrenalina që bllokojnë urinë kanë tendencën të jenë më të të lartë në mëngjes. Adrenalina ul shpejtësinë e tretjes së ushqimeve duke çliruar rezervat e karbohidrateve që ruhen në muskuj apo mëlçi. Një studim, tregoi se nivelet e grelinës, hormonit të urisë janë më të ulët në mëngjes së sa një natë më parë. Këto ndryshime hormonale shpesh janë mëse të zakonshme për organizmin e njeriut, ndaj nuk ka nevojë të shqetësoheni. Sidoqoftë nëse keni ndryshme të mëdha të oreksit është mirë q ëtë këshilloheni me një specialist.

Vuani nga ankthi ose depresioni
Të syja këto gjendje mendore mund të ndikojnë në urinë dhe oreksin tuaj të përditshëm e sidomos në mëngjes. Një nga simptomat e depresionit ose ankthit është edh ehumbja e oreksit pasi rriten nivelet e stresit dhe hormoneve të tjera të cilat ju ndalojë urinë.

Shtatëzania
Të përzierat e mëngjesit dhe pamundësia pë rtë ngrënë janë nga simptomat më të zakonshme të fillimeve të shtatzanisë. Kjo gjendje ndikon drejtpërdrejtë në oreksin tuaj, duke shkaktuar edh esimptoma të tjera si problemet me tretjen apo dhimbjet e stomakut.

Jeni të sëmurë
Gripi, e ftohura apo infuenca të ndryshme mund të ndikojnë drepjtërdrejtë në shijen dhe oreksin tuaj. Kur jeni të sëmurë dhe zgjiheni në mëngjes zakonisht ndjesia e urisë dhe dëshira për të ngrënë nuk është shumë e madhe. Nëse ndodheni në këtë gjendje, kini parasysh të qëndroni të hidratuar dhe të konsumoni vakte të cilat kanë shum vitamina.

Shkaqe të tjera
Përveç të gjithë arsyeve që ju shpjeguam më sipër, tek mungesa eurisë në mëngjes mun dtë futen edhe të tjera. Përshembull marrja e ilaçeve të caktuara si antibiotikët ndikojnë në uljen e urisë. Oreksi bie me kalimin e viteve ndaj mosha mund të jetë një tjetër factor ndikues. Hipotiroidizmi apo probleme të tjera me tiroidet mund të shkaktojnë humbje të oreksit. Gjithashtu sëmundje të tjera që prekin veshkat, mëlçinë, stomakun mund t’ju shkaktojnë ndëpreje të oraksit. Nëse keni probleme të vazhdueshme me ushqimin është mirë që të këshilloheni me një mjek specialist./AgroWeb

Top Channel