Foto ilustruese

Një vatër zjarri është aktivizuar pasditen e sotme në fshatin Suhë të bashkisë Libohovë.

Flakët po përhapen me shpejtësi si pasojë e erës .

Në zonë po punojnë forcat zjarrfikëse të Libohovës, Dropullit dhe Gjirokastrës.

Zjarret që kanë përfshirë Gjirokastrën këtë sezon, kanë shkaktuar dëme të mëdha, duke djegur qindra hektarë pyje e toka bujqësore. Flakët nuk kursyen as shtëpi, ndërkohë që një çift bashkëshortësh ndërruan jetë, pasi shtëpia e tyre mori flakë.

Top Channel