Temperaturat e larta, relievi dhe era favorizojnë përhapjen/ Vijon lufta me flakët në Karaburun

02/08/2021 18:11

Dita e sotme ka shënuar sërish një rritje të lehtë të rasteve në 24 orët e fundit duke e çuar numrin e rasteve aktive në 433.

Forcat e Armatosura ndodhen ende në zonën e Karaburunit duke shuar flakët që kanë pushtuar zonën.

Temperaturat e larta, relievi dhe era e bëjnë akoma më kompleks operacionin. Ndërkohë janë marrë të gjitha masat që ne rast nevoje të shtohen trupat dhe mjetet nga ajri dhe toka.

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka publikuar disa prej momenteve të operacionit.

“Mbi 300 mijë litra ujë janë hedhur mbi zonën e Karaburunit për të neutralizuar vatra të ndryshme zjarri. Operacionet e Forcave të Armatosura do të vazhdojnë me intensitet për të eliminuar plotësisht çdo vatër. Temperaturat e larta, relievi dhe era e bëjnë akoma më kompleks operacionin. Ndërkohe janë marrë të gjitha masat që ne rast nevoje të shtohen trupat dhe mjetet nga ajri dhe toka”, shkruan ministri krahas pamjeve.

Top Channel