Muhamed Veliu: Flori, Muhamed Veliu jam si je, flas nga Libani. Më në fund kemi lajme të mira

Flori: Faleminderit shumë

Muhamed Veliu: Fol me motrën që ti më merrje në telefon dhe interesoheshe gjatë gjithë kohës, është me mua.

Motra: Selam Alejkum Flori, jam Klodi

Flori: Motra si je, a je mirë?

Motra: Mirë, si je ti, jemi duke ardhur inshallah

Flori: Marshallah, mirëardhi motra!

Motra: Me kalamajt jam

Flori: A janë mirë?

Motra: Po shumë mirë janë dhe unë jam shumë mirë

Kjo telefonatë me këtë lajm të shumëpritur prej shumë vitesh nga Florimi në Tiranë u bë vetëm pak minuta nga koha kur motra e tij bashkë me fëmijët kishte mbërritur në aeroportin e Bejrutit.

Ora 24:00 e të Shtunës, i gjeti 14 fëmijë 6 prej të cilëve të lindur në Siri dhe 5 gra shqiptare, në një jetë të re duke mbyllur një kapitull të tmerrshëm më parë në kampin Al Hol e më pas atë Roj.

Në Sirinë veriore për t’i marrë shkuan Marc Ghorayeb këshilltar jo rezident i kryeministrit Edi Rama në Lindjen e Mesme, bashkë me Gledis Nano Drejtor i Drejtorisë së Antiterrorit shqiptar dhe kolegun e tij Indrit Doda.

Pak përpara nisjes fillimisht në Damask, ata patën një konferencë për shtyp me autoritet kurde të qeverisjes vendore.

Një avion i paguar nga qeveria shqiptare i solli nga Damasku në Beirut ku u pritën nga ministri Bledi Cuci.

Gratë mbajë kokat ulur.

Janë të ndrojtura dhe të pa mësuara me prezencën e medias.
Njërës prej tyre i shkëpusim një koment të shkurtër.

Muhamed Veliu: A jeni e gëzuar që po shkoni pranë familjeve.
Gruaja: po

Muhamed Veliu: Nga jeni me origjinë?

Gruaja: Nga Tirana

Muhamed Veliu: Sa fëmijë keni?

Gruaja: Kam 5 fëmijë

Muhamed Veliu: Disa kanë lindur në Siri?

Gruaja: Po

Muhamed Veliu: Ju ka marrë malli për familjen
Gruaja: Po shumë

Muhamed Veliu: Keni kohë që e prisni këtë ditë?

Gruaja: Po

Edhe fëmijët shfaqen të lodhur nga udhëtimi.
I ka pllakosur habia.

Mosha e tyre e vogël bën që ata mos ta kuptojnë se çfarë është duke ndodhur.

Pas pak orësh qëndrimi në Liban vjen momenti i dëshiruar prej tyre.

Bëhemi gati për të nisur udhëtimin drejt Tiranës.

Pas 7 vite qëndrimi në Siri në shtetin islamik dhe në kampet Al Hol dhe Roj 5 gra dhe 14 fëmijë janë duke shijuar ditën e parë të lirisë së tyre. Ky avion do t’i çojë drejt Tiranës.

Për shumicën e këtyre 14 fëmijëve është udhëtimi i parë më avion. Stjuardesat u dhurojnë lodra, dhe dy orë udhëtim drejt Rinasit mbaron shpejt.

Sikurse edhe të riatdhesuarit e Tetorit 2020 ata do të qëndrojnë në një qendër nën kujdesin e shërbimit shtetëror social.
Adrian Shktuni ekspert në Ëashington për çështjet e sigurisë dhe terrorizmit thotë se me të tilla operacione riatdhesimi
“Shqipëria, Kosova, dhe Maqedonia e Veriut janë duke treguar maturi politike dhe një përgjegjëshmëri më të lartë ndaj obligimeve te tyre vendore e ndërkombëtare se sa shumica e vendeve teë tjera Evropiane”.

Top Channel