Gazeta britanike

E përditshmja “Daily Mail” i ka kushtuar sot një investigim nga ku tregon se si grupet kriminale shqiptare përdornin pa asnjë problem rrjetet sociale për të reklamuar trafikimin e njerëzve drejt Britanisë së Madhe.

Kriminelët shqiptarë që marrin deri në 20,000 paund për të kontrabanduar migrantë në Britaninë e Madhe i publikojnë shërbimet e tyre në TikTok dhe faqet e tjera të rrjeteve sociale.

Hetimi zbuloi se faqet e njohura ishin të mbushura me reklama nga trafikantët e qenieve njerëzore, të cilët përqeshnin përpjekjet nga autoritetet britanike  dhe duke postuar udhëzime hap-pas-hapi për të ndihmuar migrantët e paligjshëm të vidhnin në Mbretërinë e Bashkuar.

Ato ilustrojnë shkallën e problemit me të cilin përballet Sekretari i Brendshëm Priti Patel , i cili kohët e fundit vizitoi Shqipërinë për të nënshkruar një marrëveshje që përshpejton dëbimet e kriminelëve dhe azilkërkuesve problematikë.

Numri i migrantëve që kalojnë Kanalin është rritur ditët e fundit, ku deri tani janë mbi 8,000, më shumë se për gjithë vitin 2020.

Gazeta britanike

Një trafikues i qenieve njerëzore, llogaria e të cilit në TikTok është parë nga dhjetëra mijëra njerëz, mburret në profilin e tij duke thënë: Të gjithë të interesuarit që dëshirojnë të shkojnë në Angli të kontaktojnë në profilin tim. Udhëtimi sigurohet 100 përqind”.

Videot e tij paraqesin fotografi të Union Jack dhe Big Ben me komentin: “Udhëtim i sigurt nga Shqipëria në MB. 23K Euro.“

Në video të tjera ai përqesh përpjekjet britanike për të goditur migracionin e paligjshëm duke treguar pamjet e një sulmi të policisë në një shtëpi ndërsa ofronte të shiste vizat e tregut të zi për të futur njerëzit në Mbretërinë e Bashkuar.

Një përdorues tjetër i TikTok i quajtur England Albania publikoi një video që tregon disa shqiptarë brenda një kamioni duke thënë se ata po drejtohen drejt Mbrëtërisë së Bashkuar.

Një llogari shqiptare e fshirë kohët e fundit e gjetur nga Mail në TikTok përmbante udhëzues se si të futesh në Britani të Madhe nga Franca, Hollanda, Belgjika, Spanja dhe Portugalia.

I quajtur ‘Udhëtim në Angli’ ai përdori hartat e Google dhe grafikë të bërë në mënyrë profesionale që përshkruajnë se si të shkohet në Britani të Madhe në mënyrë ilegale nga Caen në Francë.

Duke theksuar rrugën më të mirë, shtoi: “Ju duhet të vishni rroba si pastruese. 05.50 e mëngjesit koha më e mirë “.

The Mail gjithashtu gjeti kontrabandistë shqiptarë që reklamonin në një llogari në Instagram të quajtur Journey-Belgjikë-Londër me një numër kontakti në Mbretërinë e Bashkuar.

Në faqen e mbyllur në Facebook ‘Shqiptarët në Londër’, e cila ka mbi 15,000 anëtarë, një shqiptar që përdor emrin Leonard Sufa postoi një foto të një kamioni me komentin: “Nesër pasdite në Angli. Më kontakto DM”.

Vitin e kaluar, Mail ekspozoi një trafikant shqiptar të qenieve njerëzore Kledjan Kurtaj, i cili reklamoi në Facebook për një rrugë më të lehtë drejt Britanisë përmes Dublinit duke përdorur dokumente të rreme.

Drejtori i udhëheqjes së kërcënimit të Agjencisë Kombëtare të Krimit, Rob Jones, i tha komitetit të punëve të brendshme të Commons se bandat kriminale përdorin rregullisht kanalet e mediave sociale për të publikuar rrugët e kontrabandës dhe për të reklamuar dokumente të rreme ose të vjedhura.

Ai tha se faqet më të përdorshme ishin Facebook, Instagram, Tëitter dhe Telegram por postimet u panë gjithashtu në YouTube dhe TikTok.

Një burim i Policisë Kufitare Shqiptare tha për Mail se shumica e trafikantëve ishin të moshës midis 18 dhe 22 vjeç, nga zona të varfra të Shqipërisë dhe që janë rekrutuar nga rrjetet kriminale për të punuar si fermerë të kanabisit në MB.

Ai tha: Bien dakord të bëjnë këtë udhëtim dhe të punojnë si fermerë të kanabisit derisa të paguajnë deri në 20,000, e cila është kostoja e kontrabandës.

Një zëdhënës i TikTok tha se kishte hequr videot e trafikimit, duke shtuar se “kemi ndaluar përgjithmonë disa llogari për shkeljen e politikave tona dhe ne do të vazhdojmë të marrim masa atje ku është e nevojshme”.

Facebook dhe Instagram gjithashtu filluan një hetim dhe hoqën disa nga postimet e publikuara nga Mail.

Një zëdhënës tha: “Ne punojmë ngushtë me agjencitë e zbatimit të ligjit në të gjithë botën, duke përfshirë NCA dhe Europol, për të identifikuar, hequr dhe raportuar këtë veprimtari të paligjshme”.

FOTO GALERI
1/8

Top Channel