Mrekullitë ekzistojnë/ Babai nga Kina bashkohet me djalin e rrëmbyer, 24 vjet më pas

13/07/2021 09:38

Një baba nga Kina është ribashkuar me djalin e tij pas një kërkimi 24-vjeçar, dhe një udhëtimi mbi 500,000 km me një motor në të gjithë vendin.

Djali i Guo Gangtang ishte rrëmbyer në moshën dy vjeç nga trafikantët e qenieve njerëzore para shtëpisë së tyre në provincën Shandong.

Zhdukja e djalit të tij frymëzoi një film në 2015, i cili u luajt nga aktori i njohur Andy Lau.

Rrëmbimet e fëmijëve janë një problem i madh në Kinë, pasi me mijëra rrëmbehen çdo vit.

Sipas Ministrisë së Sigurisë Publike të Kinës, policia ishte në gjendje të gjurmonte identitetin e djalit të tij duke përdorur testin e ADN-së. Dy të dyshuar më vonë u gjurmuan dhe u arrestuan, tha një raport i Global Times.

Të dyshuarit në atë kohë, kishin planifikuar të rrëmbenin një fëmijë me synimin për ta shitur atë për para, tha një raport nga China News.

Pasi djali i tij u rrëmbye në 1997, Guo thuhet se udhëtoi në më shumë se 20 provinca në të gjithë vendin në anën e pasme të një motoçiklete.

Gjatë procesit ai ka pësuar shumë aksidente dhe madje ka hasur grabitës të autostradave. Dhjetë motorë janë dëmtuar gjithashtu.

Duke mbajtur pankarta me foton e djalit të tij, thuhet se ai e kaloi jetën e tij duke kursyer për misionin e tij, duke fjetur nën ura dhe duke lypur para kur mbaroi paratë e tij.

Ndërsa ishte në kërkim të djalit të tij, ai gjithashtu është bërë anëtar i organizatave të personave të zhdukur në Kinë dhe ka ndihmuar të paktën shtatë prindër të ribashkohen me fëmijët e tyre të rrëmbyer.

Top Channel