Nëntë pasagjerë të vdekur pas rrëzimit të avionit të parashutistëve në Suedi (fotot)

09/07/2021 17:27

Nëntë njerëz kanë vdekur kur një avion që mbante parashutistë është rrëzuar në Suedi.

Grupet e mjekëve nxituan në skenën e incidentit pranë aeroportit të Örebro rreth orës 7.20 mbrëmjen e djeshme. Pak më vonë policia konfirmoi se nëntë pasagjerë kishin vdekur, ose të gjitha ata që ishin në bord, duke përfshirë tetë parashutistë dhe pilotin.

Emil Gustavsson, kreu i grupit të shpëtimit tha për mediat lokale se avioni i parashutistëve ishte rrëzuar pak pas ngritjes.

Shërbimet e emergjencës gjetën avionin në një prej pistave të ngritjes, shkaqet e aksidentit tragjik nuk kanë zbardhur ende.

Örebro është qyteti më i gjashtë më i madh në Suedi më rreth 124,000 banorë.

Çdo verë aty kryhen rregullisht kurse parashutizmi, për të cilat Örebro njihet në Suedi.

FOTO GALERI
1/5
Nëntë njerëz kanë vdekur kur një avion që mbante parashutistë është rrëzuar në Suedi.

Top Channel