“Vriteni të kalbet në burg”/ Qytetarët në protestë kur ‘bashkëshorti vrasës’ hyn në gjykatë, avokati jep dorëheqjen

22/06/2021 10:32

Babis Anagnostopoulos mbërriti në hetuesi për të kërkuar falje pak para orës 10:00, ndërsa në hyrje të saj kanë qenë disa qytetarë, të cilët thërrisnin “vriteni të kalbet, në burg”.

Edhe sot piloti 32-vjeçar kishte veshur jelekun e bardhë antiplumb. Sipas informacionit, i akuzuari do të përpiqet t’ia atribuojë krimin e tij, hakmarrjes verbale, që ai tha se kishte natën fatale me Caroline, si rezultat i së cilës ai  humbi kontrollin.

Në fakt, sipas mbrojtjes së tij, ai do të japë detaje shtesë dhe informacione që nuk i ka paraqitur deri më tani në polici.  “Ky informacion do të hedhë dritë mbi rrethanat e krimit dhe do të pasurojë dëshminë e tij paragjyqësore,” thonë avokatët e tij.

Një nga avokatët e tij dha dorëheqjen

Mësohet se në sot në mëngjes rreth një orë para se të niste seanca një nga avokatët e pilotit dha dorëheqjen nga çështja. Avokati, Vassilis Spyrou, tha në kamerat televizive jashtë gjykatave të ish shkollës së Evelpidon, ai nuk dëshiron të merret më tej me çështjen dhe mbrojtjen e të akuzuarve. Ai sqaroi se arsyet e vendimit të tij janë personale.

Flasin prindërit e Caroline

Jeta e Susan dhe David Crouch, prindërve të 20-vjeçares Caroline është shembur dhe pikëllimi i thellë do t’i shoqërojë ata për vitet e ardhshme të jetës së tyre. Megjithatë, ekziston një shpresë që i mban ata ende të përqendruar, që është fati i mbesës së tyre.

Kanë kaluar më shumë se 40 ditë nga vrasja e Caroline Crouch dhe rreth një javë pasi Babis Anagnostopulos rrëfeu për krimin e tmerrshëm, të cilin ai fillimisht u mundua si një grabitje e dhunshme me pasojë vdekjen e gruas së tij.

Dje, babai i Caroline, David, foli për ‘Daily Mail’ në lidhje me misionin, që ai dhe gruaja e tij tani kanë ndërmarrë: “Si Susan dhe unë do të kalojmë pjesën tjetër të jetës tonë duke u siguruar që të bëhet drejtësi dhe që vajza e saj e vogël, Lydia, të rritet me ato që mund t’i ofrojmë dhe se kujtimi i nënës së saj do të jetojë përgjithmonë”.

FOTO GALERI
1/14

Top Channel