DETAJE/ Shkatërrohet grupi i trafikimit të kokainës në ishullin Mykonos, ‘koka’ e grupit ishte një shqiptar. Droga merrej nga Holanda

06/06/2021 14:03

Marrja e një informacioni nga autoritetet greke se një i ri shqiptar me një motor tip ‘Triumph Tiger’ lëvizte me 200-300 gram kokainë çdo ditë në qendër të Athinës, ishte indicia për të zbuluar organizatën e kokainës për sezonin turistik të këtij viti në ishullin turistik Mykonos, në Greqi.

Mediet fqinje shkruajnë se për të arritur në koordinimin e oficerëve të Prokurorisë së Drogës të Autoritetit Portual të Mykonos dhe policisë së Sigurisë së Atikës, atyre iu desh të monitoronin celularët e personave që merrnin pjesë në grup për të regjistruar të gjitha lëvizjet e tyre në Athinë dhe madje të përdornin dronë për mbikëqyrje të lartë të veprimeve të tyre në ishull.

Sipas dosjes, përveç katër të arrestuarve, kërkohen edhe tre persona të tjerë, ndërsa nën optikën e policisë është makina që udhëton për në Hagë në Holandë për furnizimin e kokainës së pastër, kontaktet dhe klientelën e saj.

Autoritetet i kushtojnë vëmendje të veçantë të kaluarës kriminale të anëtarëve të organizatës, me në krye liderin shqiptar.

Si nisi goditja e grupit?

Numërimi mbrapsht për grupin kriminal filloi në tetor 2020 kur në Attica Security dhe Prokurorinë e Drogës të Autoritetit Portual të Mykonos, mbërriti një ankesë në lidhje me veprimin e shqiptarëve, të cilët ishin aktivë në trafikimin e sasive të drogës, kryesisht kokainë, në Athinë.

Nga hetimi dhe përgjimi i telefonatave u zbulua se grupi kriminal, i strukturuar në mënyrë operative dhe me veprimtari të vazhdueshme kriminale, po trafikonte kokainë dhe kanabis.

Mafiozët rregulluan blerjen e kokainës nga Holanda, duke e ruajtur atë në kavanoza që i mbanin në qendër të Athinës. Në fund të Prillit, ata organizuan blerjen dhe transportimin e 3 kilogramëve kokainë, për 28,000 euro për kilogram nga Haga, me makinë, ndërsa dega e grupit u krijua mbi një bazë të përhershme në Mykonos, ku transportohej drogë për t’ia shitur “klientëve të zgjedhur”.

Siç përmendet në transkriptimet e policisë, ku janë zbardhur nga përgjimet:

Më 26.10.21 (s.s. i referohet emrit të një anëtari të organizatës) shkoi me anije dhe të njëjtën ditë në Mykonos me numrin ***, si dhe me një motor të markës Honda.

Disa ditë më vonë (30.10.20) ai shkoi përsëri në Mykonos në të njëjtën mënyrë. Për më tepër, në një periudhë para 15.4.21 dhe në çdo rast pas 10.4.21, kur ata u panë për herë të fundit nga oficerët e policisë të shërbimit tonë, ai së bashku me fëmijën e mitur shkuan nga Athina në Mykonos ku qëndruan në orët e mbrëmjes të datës 15.4.21. me 14.4.21.

Gjatë qëndrimit të tyre në ishullin e Mykonos dy anëtarë të organizatës u takuan me liderin shqiptar dhe hëngrën së bashku jashtë shtëpisë së tij në Kounoupa, Mykonos.

Më 15.4.21 ata udhëtuan me anijen Blue star Chios për në Pire duke u kthyer me numrin *** Toyota Yaris.

Arrestimi

Të Premten në mëngjes Ekipi i Prokurorisë së Drogave të Autoritetit Portual të Mykonos, me oficerë të Skuadrës së Misioneve Speciale dhe një operator qensh policie K9, vunë në jetë planin për arrestimin e katër personave. Në të njëjtën kohë, në Athinë dhe konkretisht në zonën e Patissia, ata bllokuan trurin e organizatës. Në fakt, ai refuzoi kontrollin dhe u mundua të arratisej në këmbë, por u arrestua pak metra më tej.

Kontrolli dhe sekuestrimi

Një total tetë kontrolle u kryen në shtëpi dhe lokale që menaxhoheshin nga anëtarët e organizatës. Bëhet fjalë për 4 biznese në Atikë dhe 4 në Mykonos dhe 76.5 gram kokainë u konfiskuan. Po ashtu u sekuestruan 259 gram kanabis, 50,52 gram metamfetaminë, materiale për paketimin e dozave të drogave, dy peshore precize, një kalibër armë e markës Glock 9 chilioston, një pistoletë, 15 fishekë kalibri 9 chilioston, një mjet identifikimi i rremë, 2 motoçikleta dhe një veturë në vlerë prej 6865 euro.

Tre të tjerët janë në kërkim

Oficerët e sigurisë dhe të drogës së Prokurorisë së Autoritetit Portual Mykonos, vazhdojnë hetimet e tyre në mënyrë që të arrestojnë anëtarët e tjerë të organizatës.

Tre persona të tjerë tashmë janë në kërkim, ndërsa celularët që janë konfiskuar janë dërguar në Laboratorët e Mjekësisë Ligjore të Policisë Greke.

Siç thuhet në dosjen që zotëron policia “Nga përdorimi i komunikimeve të një anëtari të organizatës kriminale me të tjerët të përfshirë përmes aplikacioneve të mesazheve të çastit (si Signal dhe Whatsapp) u zgjodhën komunikime me interes kriminal dhe të regjistruara dhe janë treguese të veprimtarisë së tyre. Me interes të veçantë janë komunikimet dhe mesazhet në lidhje me furnizimin me drogë nga Holanda, ku një anëtar është në Hagë, Holandë dhe udhëton me makinë në Harderwijk për të furnizuar 3 kilogram kokainë ku vetëm një kilogram kushton 28,000 euro”.

FOTO GALERI
1/10

Top Channel