Gara e përvitshme me vela al-Gaffal rikthehet në Dubai pas pezullimit të pandemisë (foto-galeri)

04/06/2021 20:23

Marinarët e velave nisën sot kompeticionin al-Gaffal në detin e Dubait, gara e përvitshme e distancave të gjata, që i bën homazh traditës së humbur vendase të kërkimit të perlave.

Eventi ishte anulluar vitin e kaluar prej pandemisë së Covid-19 ndersa rikthehet sivjet me barkat luksoze shumcia e të cialve zotërohen nga biznesmenë dhe anëtarë të familjes mbretërore të Emirateve të Bashkaura Arabe.

Gara tradicionale nis nga ishulli  Sir Abu Nuair, rreth 103 kilometra në perëndim të Dubai, dhe përfundon në ishullin  Blueëaters te kryeqytetit.

FOTO GALERI
1/10

Top Channel