Arrestohet me qëllim ekstradimin në Itali 40-vjeçari i shpallur në kërkim ndërkombëtar

26/05/2021 13:42
Foto Ilustruese

Policia e Vlorës ka vënë në pranga një 40-vjeçar, me qëllim ekstradimin, i cili ishte shpallur në kërkim kombëtar e ndërkombëtar.

Arrestimi i tij është bërë nga specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit ndaj Personit dhe Pasurisë, në bashkëpunim me Forcën e Posaçme Operacionale në DVP Vlorë dhe falë shkëmbimit të vazhdueshëm të informacioneve me ZQK Interpol Tirana.

“Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma, pasi Gjykata e Lecce-s, Itali, me vendimin e datës 11.11.2019, i ka caktuar masën “Arrest në burg”, për veprat penale “Krime seksuale me të mitur” dhe “Kërcënim” parashikuar nga Kodi Penal italian. Maksimumi i dënimit për këto vepra është 14 vjet burgim”, njofton policia.

Interpol Tirana, në bashkëpunim me Interpol Romën, vijon procedurat për ekstradimin e tij drejt Italisë.

Top Channel