Detaje/ Merrnin drogën nga Shqipëria dhe ia shisnin italianëve, si funksiononte “karteli i drogës” me dy grupe. Kush janë shqiptarët që u arrestuan (Emrat)

25/05/2021 11:27

Një ‘kartel droge’ i përbërë nga dy grupe kriminale, i cili përfshinte sicilianë, kolumbianë dhe shqiptarë, u shkatërrua nga Policia e Financave e Catania-s që dha urdhër paraburgimi paraprak ndaj 13 personave. Mes tyre ishin 4 shqiptarë.

Të gjithë akuzohen për trafikimin dhe tregtimin e drogës dhe janë identifikuar si:

Viktor Dalipaj , lindur në Shqipëri, 46 vjeç;

Petraq Troka , i njohur si “Pietro”, lindur në Shqipëri, 33 vjeç;

 Juljan Hoxhaj , i njohur si “Juli”, lindur në Valona (Shqipëri), 29 vjeç;

Indrit Karafili , i njohur si “Endri”, lindur në Shqipëri, 34 vjeç;

Hillaris Sotiris , i njohur si “Hilary”, lindur në Kolumbi, 26 vjeç;

Julio Cesar Hurtado Rodriguez , i njohur si “Cheo”, lindur në Kolumbi, 30 vjeç;

Ruben Dario Mondragon Rodriguez , lindur në Kolumbi, 35 vjeç;

Robert Andres Rodriguez Mina , aka “Solìto”, lindur në Buenaventura (Kolumbi), 26 vjeç;

Brahallan Ivan Escobar Buritica , i njohur si “Bryan”, lindur në Kolumbi, 27 vjeç;

Adriano Roberto Spina , i njohur si “xhaxhai”, lindur në Nicolosi (CT), 56 vjeç;

Salvatore Litteri , i njohur si “Paolo”, lindur në Catania, 36 vjeç;

Sebastiano Lombardo , i njohur si “Sebi”, lindur në Catania, 31 vjeç;

Gioeli Carmelo Musumeci , i njohur si “Gioele”, lindur në Catania, 39 vjeç.

Gjatë hetimit u sekuestruan 365 kilogramë drogë, përfshirë marijuanë dhe kokainë.

Operacioni i koduar ‘Cocorito’ po kryhet nga mbi 100 efektivë të komandës provinciale të Guardia di Finanza të Catania, me bashkëpunimin dhe mbështetjen e Shërbimit Qendror të Hetimit të Krimit të Organizuar (Scico), shkruajnë mediat italiane.

Sipas Drejtorisë së Qarkut Anti-Mafia të Katanias, e cila koordinonte hetimet e Njësisë së Policisë Ekonomike dhe Financiare të Policisë Financiare të kryeqytetit Etna, ‘karteli i drogës’ që vepronte në qytet ishte në gjendje të tregtonte sasi të mëdha droge.

Grupi i parë kriminal drejtohej nga dy vëllezër kolumbianë, të identifikuar si Ruben Dario Rodriguez Mondragon dhe Julio Cesar Rodriguez Hurtado, të cilët ndihmoheshin nga dy persona të tjerë nga Amerika e Veriut.

Grupi i dytë kriminal, i drejtuar nga Viktor Dalipaj ishte i ndarë në dy nëngrupe. I pari përbëhej nga shtetas shqiptarë dhe drejtohej nga Julian “Juli” Hoxhaj dhe Indrit “Endri” Karafili, të cilët bënin importin e sasive të mëdha të drogës nga Shqipëria dhe më pas i shisnin për organizatat që vepronin në Sicili.

Grupi i dytë, i udhëhequr nga Sebastiano Lombardo , Salvatore Litteri dhe Gioeli Musumeci furnizoheshin me marijuanë nga grupi i drejtuar nga shqiptarët dhe e shisnin në Catania.

Top Channel