EMRI/ Kush është 44-vjeçari që iu sekuestruan pasuritë, ‘koka’ e organizatës që shpërndante drogë nga Amerika Latine drejt SHBA dhe BE

28/04/2021 09:24

Mëngjesin e sotëm policia njoftoi se një 44-vjeçari i janë sekuestruar pasuri me vlerë 1.200.000 dollarë, përfshirë këtu një njësi tregtare me vlerë të përafërt rreth 1 milion dollarë, një shoqëri sh.p.k, 1 llogari bankare me vlerë rreth 206.000 dollarë.

Mediet e huaja pak ditë më parë kanë raportuar se personi të cilit i janë sekuestruar pasuri është një shqiptar, i cili dikur banonte në Michigan. Ai është akuzuar nga zyrtarët federalë në SHBA se ishte koka kryesore e një organizate ndërkombëtare të trafikut të kokainës prej 100 milion dollarësh që planifikonte të përdorte një nëndetëse për të transportuar drogë përtej Atlantikut.

Shqiptari i arrestuar, Ylli Didani, 44 vjeç, u padit për shpërndarjen e kokainës. Didani, për të cilin prokurorët pretendojnë se është në krye të një organizate globale droge që shpërndau kokainë në 15 vende, u arrestua në Charlotte, Karolina e Veriut në fund të muajit të kaluar.

Akuzat

Akuzat për Didanin u lidh në fillim të këtij muaji me Marty Tibbitts, CEO i Shërbimit të Përgjigjeve të Drejtpërdrejta me bazë në Detroit. Tibbitts ndërroi jetë në një aksident ajror në korrik 2018 kur aeroplani luftarak, me të cilin po fluturonte ra në një stallë lopësh, duke vrarë edhe 50 lopë.

CEO Tibbitts dyshohet se po punonte me Didanin për ndërtimin e nëndetëses që kishte për qëllim transportimin e drogës. Tibbitts besohet se ka kontrolluar rrjetin e dyshuar të trafikut të drogës të Didanit.

LEXO EDHE:

“Pasuri me vlerë 1.200.000 dollarë”/ Nga njësitë tregtare te llogaritë bankare, ja çfarë iu sekuestruan 44-vjeçarit që akuzohet se trafikonte drogë nga Amerika Latine

FOTO GALERI
1/9

Top Channel