Nëna me fëmijën

Banorët e një pallati në zonën e Freskut kanë përjetuar tmerrin mëngjesin e sotëm, pasi ngelën të bllokuar nga tymi që shkaktoi një makinë e cila kishte marrë flakë në garazh.

Zjarrfikësit mundën të evakuonin në kohë banorët me anë të shkallëve.

Sipas gazetares Anila Hoxha, e cila ndodhej në vendngjarje, janë djegur dy automjete, një “Range Rover”, e cila ka qenë vatra dhe një makinë tjetër.

Në bazë të informacioneve paraprake, mjeti ka marrë flakë për shkak të një shkëndije elektrike dhe nuk dihet akoma nëse ka qenë e qëllimshme.

Pasi banorët dolën të gjithë jashtë, pallati është mbuluar nga ngjyra e zezë e pluhurit dhe tymit.

Sipas zjarrfikëses nuk ka pasur valvula për të bërë të mundur shpërndarjen e tymit dhe ky ka qenë shkaku i bllokimit të të gjithë pallatit.

Njëri nga zjarrfikësit është kthyer në hero pasi shpëtoi foshnjën 3-muajsh bashkë me nënën, me anë të shkallëve të jashtme, pasi ata mbetën të bllokuar në pallat.

“Është 3 muajsh, kisha frikë më shumë, kishte tym, kisha frikë për fëmijët”, tha nëna e re.

“E ndjemë veten të rrezikuar se nuk ka shkallë emergjence”, tha një tjetër banor i pallatit.

“Hapa dritën e celularit edhe kalova ashtu mes tymit”, u shpreh një banore e pallatit që u mbulua nga tymi.

Tiranë/Informacion paraprak

Rreth orës 07:30, në rrugën “Fadil Deliu” ka rënë zjarr në garazhdin e një pallati. Sherbimet e zjarrëfikses dhe sherbimet e Policisë po bëjnë të mundur evakuimin e banorëve si dhe neutralizimin e zjarrit. Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes.

FOTO GALERI
1/5

Top Channel