Regjistrimi i popullsisë në Maqedoninë e Veriut shtyhet për në shtator

29/03/2021 17:19

Regjistrimi i popullsisë në Maqedoninë e Veriut është shtyrë për në muajin shtator.

Kjo u vendos pas takimit të zhvilluar sot mes Kryeministrit Zoran Zaev dhe liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski.

Sipas marrëveshjes regjistrimi në terren pritet të realizohet nga 5 deri në 30 shtator, ndërsa aplikacioni për regjistrimin e diasporës mbetet aktiv deri atëherë.

Partia maqedonase opozitare VMRO-DPMNE pretendonte se regjistrimi nuk ishte një proces statistikor por politik, duke akuzuar partitë në pushtet për ndikim në rezultatin e përqindjes së popullatës, në veçanti asaj shqiptare.

 

Top Channel