Arma e sekuestruar në shtëpinë e 25-vjeçarit

Ngjarja e mbrëmshme në Durrës, ku u plagos me armë në dorë Arbër Tivari është zbardhur nga policia.

25-vjeçari i plagosur është arrestuar pasi gjatë kontrollit në banesën e tij u gjetën 1 armë zjarri automatik, 1 armë e ftohtë (thikë) dhe municion luftarak.

Ndërsa në kërkim është vënë autori i dyshuar Alket Buçpapaj. Autori i dyshuar dhe i plagosuri njihen si persona me precedentë penalë në fushën e shpërndarjes së narkotikëve.

Alket Buçpapaj rezulton i dënuar më parë me 2 vjet burg për armë mbajte pa leje dhe është liruar në Janar 2020.  Ndërkohë, Arbër Tivari i arrestuar dy herë për shpërndarje narkotikesh dhe vjedhje, konkretisht në vitin 2012 dhe 2015.

Sipas dëshmitarëve okularë, palët janë konfliktuar pas një përplasje të lehtë të automjeteve me të cilat lëviznin. Njëri prej të dëmtuarve i ka kërkuar lekët tjetrit dhe ka mjaftuar refuzimi i tij që të acarohen gjakrat e të përdoren armët e zjarrit. Autori i dyshuar vijon të jetë në kërkim.

Durrës

Zbardhet dhe dokumentohet ngjarja e ndodhur mbrëmjen e djeshme, në lagjen nr. 4, ku mbeti i plagosur 1 shtetas.  Vihet në pranga 25-vjeçari i përfshirë në konflikt, pasi gjatë kontrollit në banesën e tij u gjetën 1 armë zjarri automatik, 1 armë e ftohtë (thikë) dhe municion luftarak. Vijon puna intensive për kapjen e autorit të plagosjes së 25-vjeçarit.    Në vijim të veprimeve për zbardhjen e ngjarjes së ndodhur mbrëmjen e djeshme, në lagjen nr. 4, Durrës, në përfundim të veprimeve të para hetimore u arrestua në flagrancë (në ambientet e spitalit), shtetasi A. T., 25 vjeç, banues në Durrës, i dënuar më parë për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, si dhe u shpall në kërkim shtetasi A. B., 28 vjeç, banues në Durrës, i dënuar më parë për veprën penale “Armëmbajtja pa leje”.

Nga veprimet hetimore ka rezultuar se më datë 22.03.2021, rreth orës 19:20, në lagjen nr. 4, Durrës, pas një konflikti fizik të çastit dhe më pas me përdorimin e armëve të zjarrit, shtetasi A. B. ka plagosur me armë zjarri në krah, shtetasin A. T., i cili ndodhet nën kujdesin e mjekëve, jashtë rrezikut për jetën. Gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e shtetasit A. T., shërbimet e Policisë kanë gjetur 1 armë zjarri automatik, 1 armë të ftohtë (thikë), një kapuç në ngjyrë të zezë dhe municion luftarak, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale. Nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës, vijon puna për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes dhe për kapjen e shtetasit A. B.. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës, për veprat penale “Vrasja me dashje” mbetur në tentativë” dhe “Armëmbajtja pa leje” në ngarkim të shtetasit A. B., si dhe për veprat penale “Mbajtja pa leje e armëve në banesë” dhe “Mbajtja pa leje e armëve të ftohta”, në ngarkim të shtetasit A. T.

Top Channel