Trafik kokaine me tonelata/ 34 persona në pranga! Goditen dy grupe kriminale në Itali, 1 arrestime në Shqipëri

23/02/2021 09:48

Një aksion ‘blic’ është organizuar nga forcat operacionale në Milano të Italisë orët e para të mëngjesit të sotëm. Agjentët kryen një operacion kundër trafikut ndërkombëtar dhe kombëtar të drogës.

Policia e Milanos ka realizuar 34 arrestime në Shqipëri, Milano, Bergamo, Brindisi, Lodi, Pavia, Reggio Calabria, Reggio Emilia, Roma dhe Varese, në përfundim të operacionit Miracolo 2.

Lajmi u dha nga selia e policisë së Milanos, së bashku me Drejtorinë e Rrethit Anti-Mafia e Milanos.

Sipas asaj që u komunikua, policët kryen masa të shumta arresti të lëshuara nga Gjykata e Milanos për të çmontuar dy organizata të ndryshme kriminale, të cilat ‘punuan’ në qytet dhe merreshin me trafikun e drogës në nivele të shumëfishta. 1 nga arrestimet u kryen në Shqipëri.

Arrestimet në të gjithë Italinë

Bandat në fjalë, kryesisht të përbëra nga shtetas italianë dhe shqiptarë, importuan sasi të mëdha kokainë, hashash dhe marijuanë në Lombardi, të cilat më pas i shpërndanë në rajone të ndryshme të Italisë. Qindra policë nga Skuadrat Lëvizëse të Milanos, Bergamo, Brindisi, Lodi, Pavia, Reggio Calabria, Reggio Emilia, Roma dhe Varese ishin të angazhuar për të kryer të gjitha arrestimet.

Hetimet e Seksionit Anti-Drogë të Skuadrës Mobile të Milanos u koordinuan nga Shërbimi Operacional Qendror dhe DCSA dhe patën bashkëpunimin e autoriteteve shqiptare të aktivizuar nga Shërbimi për Bashkëpunimin Policor Ndërkombëtar. Në Milano, dy njësi të pasurive të patundshme dhe një kompani u sekuestruan paraprakisht. Përveç tre skuterëve, dy motoçikletave dhe nëntë veturave.

Detaje të reja pritet të dalin në dritë pas një konference të paralajmëruar ditën e sotme nga autoritetet në Itali.

FOTO GALERI
1/8

Top Channel