Emrat/ Tre herë i dëbuar, burgoset ‘lord-i’ i drogës në Britani, skema e sofistikuar që përdorte! E pësojnë edhe bashkëpunëtorët e tij shqiptarë

15/02/2021 13:11

Një ‘baron’ droge nga Shqipëria edhe pse ishte dëbuar tre herë nga Britania e Madhe, është lënë në burg për më shumë se shtatë vjet pasi akuzohet si kryetari i një organizate që shpërndante kokainë me shërbimin ‘Deliveroo’ në Kent.

Sipas mediave në Angli, shqiptari Drini Dosku u bë ‘drita kryesore’ në aktivitetin e jashtëligjshëm, të sofistikuar dhe profesional për të furnizuar banorët në qytetet e pasura me kokainë. Ky aktivitet u zhvillua pas lirimit të tij nga  burgu në vitin 2014 për tregti droge por sërish nuk u bind. Ai u lirua me marrëveshje me autoritetet se do të kthehej përherë në vendin e tij të lindjes, por emigranti i paligjshëm 35-vjeçar ishte në gjendje të kthehej përsëri, dhe hyrjen e paligjshme në Britaninë e Madhe e kishte të përsëritur edhe dy herë të tjera që nga viti 2011.

Ai më pas mori një rol ‘menaxherial’ në ndërmarrjen e drogës të klasës A, e cila shpërndahej si ushqim me taksi.

Gjatë një periudhe nëntë mujore midis marsit dhe dhjetorit 2019, sipas policisë në Angli, xhiro e këtij biznesi të paligjshëm kapi shifrën e gjysmë milioni paund. Dosku, i njohur si Jimmy, ishte përgjegjës për drejtimin e përditshëm të biznesit.

Shoku i tij i ‘besuar’ Mark Gjeci, 24 vjeç dhe korrierët Elvis Shehu, 23 vjeç, Eldjort Ajazi, 33 vjeç dhe 28 vjeçari Endrit Tobli gjithashtu pranuan akuzën e shpërndarjes së drogës.

Mësohet se Drini Dosku rekrutoi korrierë, siguroi identitete të rreme dhe akomodim, rregulloi makina me qira dhe sigurim dhe ishte përgjegjës për dy linjat e vlefshme të drogës përmes të cilit klientët do të porosisnin kokainë në marrëveshje si ushqim.

Ai paguante pagat e shoferëve të paktën 1,000 £ në javë, ndërsa ai vetë shumë më tepër dhe madje lëvizte me makina luksoze Audi A5, Land Rover Discovery dhe një BMW seria 7.

Kur u arrestua, policia gjeti 25,000 £ në bagazhin e një automjeti, së bashku me kokainën me vlerë më shumë se 1,000 £, dhe para të tjera prej 6,000 £ në shtëpinë e tij.

Në shtatë vitet që nga dëbimi i tij i tretë, Dosku ka lindur gjithashtu dy fëmijë, të moshës pesë dhe 18 muaj, me partneren e tij infermiere dentare në Mbretërinë e Bashkuar.

Avokati i tij, Richard Paton-Philip, tha se ai u kthye ilegalisht ‘për të përmirësuar perspektivat për familjen e tij të re’.

Dosku, nga Northlands Avenue, Orpington, Kent, u deklarua fajtor për komplot për të furnizuar me  kokainë qytete të ndryshme dhe u dënua të Premten me shtatë vjet e dy muaj burg.

Nuk dihet kur ai erdhi për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar, pasi kishte lënë vendin e tij të lindjes në 2004. Por gjykata dëgjoi se ai u dëbua për herë të parë në qershor 2011, pasi ishte burgosur për 15 muaj në mars të atij viti për prodhimin e kanabisit. Brenda disa muajsh ai ishte kthyer ilegalisht, para se të dëbohej për herë të dytë në gusht 2012. Dosku i cili nuk ka dënime në Shqipëri, u kthye përsëri dhe në janar 2014 u dënua për posedim të kokainës me qëllim furnizimi dhe u burgos për 32 muaj.

Por lirimi i parakohshëm u ofrua mbi bazën që ai pranoi të depërtohej dhe të mos kthehej, tha prokurori Patrick Dennis.

‘Ishte një krim i sofistikuar, i organizuar dhe profesional, i cili ktheu fitim rreth gjysmë milioni paund. Ky është një vlerësim konservator dhe fitimet e mbledhura ishin të konsiderueshme. ‘

Gjykata dëgjoi se një ‘shtresë shtesë izolimi’ ishte përdorur tek ‘numrat e platformës’ për të mbrojtur biznesin nëse shoferët e shpërndarjes arrestoheshin dhe telefonat e tyre analizoheshin.

Ndërsa klientët vendosnin porosi me dy linjat e drogës, numrat e platformës u përdorën për të komunikuar me korrierët dhe për të caktuar kodet postare.

“Sapo numri i platformës të kishte gjetur një shofer, linja e drogës do të kthehej në kontakt me klientin për t’i treguar atyre sa kohë do të zgjaste derisa të dorëzohej porosia e tyre, gjë që natyrisht ka një ngjashmëri me shërbimet e shpërndarjes së ushqimit,” tha z. Dennis .

“Por nëse një shofer arrestohej dhe telefonin e tij kapnin, policia do të bëhej e vetëdijshme vetëm për një numër platforme.” Ndërmarrja kriminale përfundoi me arrestimin e Doskut më 19 dhjetor 2019.

‘Toger i besuar’ i Doskut, Mark Gjeci, 24 vjeç dhe korrierët Elvis Shehu, 23 vjeç, Eldjort Ajazi, 33 vjeç dhe 28-vjeçari Endrit Tobli gjithashtu pranuan akuzat.

Gjeci, nga High Street, Orpington, refuzoi t’i jepte policisë PIN në telefonin e tij, por pasi kishin thyer kodin gjashtë muaj më vonë, ata zbuluan ‘një sasi të konsiderueshme’ bisedash inkriminuese me Dosku.

Ai gjithashtu ishte përpjekur të fshihte provat, duke përfshirë dokumente ‘kontabël’, një kartë identiteti të rremë, çanta vulosëse, peshore dhe kokainë, në një kosh dhe në çatinë e pronës që ndau me Shehun ndërsa po kontrollohej nga policia.

Gjeci u burgos për shtatë vjet e10 muaj, Shehu, gjithashtu nga High Street, Orpington, për katër vjet tre muaj, Ajazi, nga Northolt Road, Harroë, Middlesex, për tre vjet e nëntë muaj, dhe Tobli, nga Ockham Drive, Orpington, për tre vjet tetë muaj.

FOTO GALERI
1/7
Drini Dosku 35 vjeç

Top Channel