Kundërsulmi i Bamir Topit ndaj Edi Ramës: Kam 60 vjet tifoz, nuk më solli ftesë për inaugurimin e “Air Albania”

16/01/2021 10:00

Ish Presidenti i Republikës, Bamir Topi, ishte sot i ftuar në emisionin sportiv “Pasó” në Top Albania Radio. Gjatë intervistës në studio, ai komentoi 60 vitet e tij si tifoz i skuadrës së Tiranës, si përqafoi ngjyrat bardhë e blu që 3 vjeç.

Rivaliteti me Partizanin, ndikimin negativ të politikës në sport dhe gabimin që nuk ia fal Edi Ramës.

Unë duke e njohur shumë mirë jetën e sportit, sportiviteti të bën që të jesh vetëm objektiv, nuk mund të jesh subjektiv. Unë kam sjellë në tribunën e stadiumit njerëz që nuk kishin shkelur ndonjëherë në stadium. Duke i mbrojtur me autoritetin tim, personalitetin tim, tek e fundit ju kam nxjerrë fobitë. Në momentin që inaugurohet “Air Albania Stadium”, ish-Presidenti i Republikës që shkonte në çdo ndeshje, ka qenë edhe Presidenti i Tiranës që njihet edhe si njeri i sportit, e ka tërhequr Z. Rama në tribunën e stadiumit, kur ishte Kryetar Bashkie dhe kishte fobi nga tifozët e Tiranës dhe i kam dhënë leksione se si mund të harmonizoheshin gjërat, nuk i çon ftesë ish-Presidentit të Republikës. Problemi është që gabime të tilla veshin njerëz që nuk kanë ndonjë lidhje organike me sportin.

Ndërkohë Denisi e qetëson paksa me shaka duke i kujtuar se fusha e stadiumit është e dëmtuar dhe ndoshta bëhet një inaugurim tamam, në pritje të fushës së re. Por Topi duke qeshur e mbylli këtë bisedë me një shprehje të vjetër:

Kur t’i mbijë bari…

Top Channel