Lamtumira e Dhimitër Orgockës/ Aktori dhe regjisori i njohur korçar u nda nga jeta në moshën 84-vjeçare

02/01/2021 15:15

Korça i dha lamtumirën e fundit aktorit dhe regjisorit të njohur Dhimitër Orgacka, i cili u nda nga jeta një ditë më parë.

Familjarë dhe miq zhvilluan homazhe në teatrin Andon Zako Cajupi, ku punoi për dekada me radhë.

Si regjisor, Organcka ka vënë në skenë 104 premiera në teatrin e Korçës, Fierit, Elbasanit, Prishtinës, Shkupit dhe mbante titullin “Mjeshtër i madh”, gjithashtu si aktor ai numëron 82 role të interpretuara në kinematografi dhe skenat e teatrove shqiptare, ku ka marrë edhe çmime.

Top Channel