Ndarja nga jeta e anestezistit Kerci, ministrja Manastirliu: Mjekësia shqiptare humbi një prej profesionistëve më të zotë

13/12/2020 11:53

Një tjetër viktimë nga bluzat e bardha u shënua për shkak të koronavirusit. Mjeku anestezist, Mihal Kerci i shtruar prej disa ditësh në spital ka ndërruar jetë në moshën 72-vjeçare.

Ministrja Manastirliu, me anë të një postimi në rrjete sociale i shpreh ngushëllimet e sinqerta familjarëve, kolegëve dhe miqve të dr. Mihalit.

Manastirliu kujton ditën kur takoi Prof. Kercin dhe tregon për punën e palodhur të tij:

“Prof. Mihal Kërcin e takova ditën kur iu bashkua task forcës së anestezistëve, e cila u krijua në fillimin e epidemisë në vendin tonë, së bashku me prof. Roland Xhaxhon dhe prof. Sokol Agollin.

Në muajt e punës me task forcën e ngritur, ku mjekët e shkëlqyer të anestezi-reanimacionit që iu përgjigjën situatës, vlerësonin nevojat, planifikonin hapat që duhet të hidhnim, me qëllim që virusi të mos na gjente të papërgatitur, rivendosnin në punë respiratorë në shërbimet tona spitalore, organizonin trajnimet me të rejat e fundit, prof. Kërçi luajti një rol të rëndësishëm sa profesional aq dhe njerëzor, në mbështetje të planit tonë në luftën kundër Covid19”, shkruan Manastirliu.

Postimi i plotë:

Prof. Mihal Kërcin e takova ditën kur iu bashkua task forcës së anestezistëve, e cila u krijua në fillimin e epidemisë në vendin tonë, së bashku me prof. Roland Xhaxhon dhe prof. Sokol Agollin.

Në muajt e punës me task forcën e ngritur, ku mjekët e shkëlqyer të anestezi-reanimacionit që iu përgjigjën situatës, vlerësonin nevojat, planifikonin hapat që duhet të hidhnim, me qëllim që virusi të mos na gjente të papërgatitur, rivendosnin në punë respiratorë në shërbimet tona spitalore, organizonin trajnimet me të rejat e fundit, prof. Kërçi luajti një rol të rëndësishëm sa profesional aq dhe njerëzor, në mbështetje të planit tonë në luftën kundër Covid19.

Lajmi që prof. Kërçi nuk ia doli në luftën e tij për jetën, më hidhëroi shumë.

Mjekësia shqiptare humbi një prej profesionistëve më të zotë.

Në këto momente dhimbjeje, i shpreh ngushëllimet e sinqerta familjes, kolegëve dhe miqve të dr. Mihalit.

U prehsh në paqe prof. Kërçi🙏🏼

Top Channel