Gështenjat e pjekura/ Përfitimet e mëdha në shëndet përtej shijes fantastike

09/12/2020 06:06

Dalja në treg e gështenjave është një lajm i mirëpritur nga të gjithë. Kjo ndodh jo vetëm për faktin se gështenjat janë të shijshme. Ato janë të buta dhe të sjellin ndërmend atmosferën festive të darkave në familje.

Mënyrat më të mira për shijimin e gështenjave janë zierja ose pjekja. Nutricionistët thonë se pjekja e gështenjave e bën më të thellë aromën e tyre karakteristike, më të mprehtë shijen por mbi të gjitha ruan vlerat fantastike të tyre.

Vlerat Për Shëndetin Të Gështenjave Të Pjekura
Sistemi Tretës
Gështenjat janë shumë të pasura me fibër. Kjo e fundit është thelbësore për mbarëvajtjen e punëve në sistemin tretës. Ajo gjithashtu ul kolesterolin dhe stabilizon nivelin e sheqerit në gjak. Sipas të dhënave tue AgroWeb.org, një sasi prej 85 gramësh gështenja të pjekura ofron 4 gramë fibër. Gështenjat përmbajnë kryesisht fibër të patretshme e cila pastron zorrët nga mbetjet ushqimore.

Nivelet E Energjisë
Ndryshe nga arrorët e tjerë, gështenjat përmbajnë sasi të larta karbohidratesh. Një sasi prej 85 gramësh gështenja të pjekura përmban 45 gramë karbohidrate. Ato nevojiten për energjinë afatshkurtër dhe afatgjatë në organizëm dhe ndihmojnë funksionin e sistemit nervor. Karbohidratet që përmbajnë gështenjat janë komplekse, që do të thotë se treten ngadalë dhe energjia që ofrojnë është e qëndrueshme.

Gështenjat E Pjekura Për Shëndetin E Trurit
Gështenjat përmbajnë vitaminat e kompleksit B që treten në yndyrë. Ato ndihmojnë në prodhimin e rruazave të kuqe, për shpërbërjen e proteinave, përçimin e energjisë, shëndetin e lëkurës dhe funksionet e trurit. Një sasi prej 85 gramë gështenja të pjekura gjeni 21 % të dozës së rekomanduar ditore të vitaminës B-6. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, e njëjta sasi ofron 15% folat, 14% thiaminë dhe 9% riboflavinë. Një vakt i pasur me vitamina B mund të plotësohet shumë mirë me sallatë jeshile, mish pa yndyrë dhe gështenja të pjekura.

Mangani
Ky antioksidant i rëndësishëm lufton radikalet e lira që rrisin rrezikun e kancerit dhe sëmundjeve të zemrës. Mangani luan rol të rëndësishëm edhe në parandalimin e plakjes. Një sasi prej 85 gramë gështenja të pjekura ofron 1 mikrogramë mangan. Kjo sasi përbën 50% të dozës së rekomanduar ditore. Nëse dëshironi një mëngjes të pasur me këtë mineral mund të konsumoni tërshërë me gështenja të pjekura.

Kockat
Një sasi prej 85 gramë gështenja të pjekura ofron 22 % të dozës së rekomanduar ditore të bakrit. Ky mineral është i domosdoshëm për sistemin imunitar por edhe për kockat. Ju mund t’i kombinoni gështenjat e pjekura me kumbullat e thata për një vakt të pasur me bakër. /AgroWeb

Top Channel