Kancelarja gjermane Angela Merkel, në një takim virtual me parlamentarët e vendeve anëtarë dhe kandidate të BE-së, është shprehur skeptike për çeljen e negociatave me Shqipërinë qysh këtë vit.

Analisti Kreshnik Spahiu tha në Open se ky ishte një ndryshim 360 gradë i Gjermanisë por dhe BE në lidhje me Shqipërinë, dhe kjo sipas tij për disa arsye:

Mendoj që ka një ndryshim të 360 grade të qëndrimit të Gjermanisë por dhe BE, por siç e kam thënë dhe më para, Edi Rama do detyrohet të japë dorëheqjen dhe do ketë zgjedhje të parakohshme.
Pse ndodh ? Rama është bërë mentor i një marrëveshje mes Serbisë dhe Kosovës, që ishte e disfavorshme për Shqipërinë dhe kundër interesave të BE.
Sepse për këto po goditen Thaçi e të tjerë.

Ky ka dal garant për ligjin elektoral, totalisht i njëanshëm, pra duhet të garantojë që do e marrë fitoren pa ndikuar ai.
Ka ardhur një moment që duhet tu themi shqiptarëve një opsion b, që Shqipërisë mbase s’do i hapen negociatat ose që do hapen shumë më vonë”.

Top Channel