Rekord infektimesh me COVID/ 563 raste të reja e 8 të vdekur gjatë 24 orëve! 367 pacientë në spitale

10/11/2020 17:33
Pamje nga Tirana

Një tjetër rekord të infektuarish me COVID-19 është regjistruar ditën e sotme. Gjatë 24 orëve kanë dalë pozitivë 563 persona dhe kanë ndërruar jetë 8 të tjerë.

Nga 2723 testime, 255 raste janë regjistruar në Tiranë, 56 në Gjirokastër, 43 në Shkodër, nga 24 raste në Korçë, Elbasan, 20 në Fier, 17 në Krujë, 11 në Sarandë, nga 10 raste në Pukë, Kolonjë,  nga 9 raste në Lushnje, Mallakastër, nga 8 raste në Lezhë, Kavajë, nga 7 raste në Vlorë, Berat, nga 6 raste në Kukës, Peqin, nga 5 raste në Durrës, Has, nga 4 raste në Tropojë, Gramsh, nga 3 raste në Pogradec, Kuçovë, nga 2 raste në Delvinë, Tepelenë, nga 1 rast në Mirditë, Kamëz, Përmet, Dibër, Malësi e Madhe.

Në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 8 qytetarë në spitalet COVID: një 33 vjeçare nga Lushnja pa sëmundje bashkëshoqëruese, një 46 vjeçar dhe një 60 vjeçare nga Shkodra, një 65 vjeçar nga Prrenjasi, një 65 vjeçar dhe një 66 vjeçar nga Tirana, një 74 vjeçar nga Pogradec, një 76 vjeçar nga Durrës, me sëmundje bashkëshoqëruese.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 150 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 12,353 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 367 pacientë, 15 në terapi intensive, nga të cilët 3 të intubuar.

Bazuar në vendimin e Komitetit Teknik të Ekspertëve, duke nisur nga sot në komunikimin e përditshëm do të raportohen të gjitha testimet që kryhen në Shqipëri, numri total i testimeve të kryera në strukturat publike bashkë me testimet e kryera në laboratorët e licensuar jo publik.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë rregullat e higjienës, distancimit fizik dhe mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë, duke rikujtuar masat e reja që fillojnë nga nesër.

“Ju rikujtojmë se duke filluar nga data 11 Nëntor, do të kufizohet lëvizja e qytetarëve në të gjithë vendin nga ora 22:00 deri në 06:00, dhe në të njëjtin orar do të jenë të mbyllra baret, restorantet, lokalet përveç shërbimit delivery (shërbimi në banesë). Ju bëjmë me dije se nga sot, në komunikimin e përditshëm do të raportohen të gjithë testimet që kryhen në Shqipëri, bazuar ne vendimin e Komitetit Teknik të Ekspertëve, pra do raportohet numri total i testimeve të kryera në strukturat publike bashkë me testimet e kryera në laboratorët e licensuar jo publik”, shkruan Ministria e Shëndetësisë.

COVID-19 – Statistika (10 Nëntor 2020)

Raste të reja ditore                              563

Të shëruar ne 24 orë                            150

Të shtruar në spitale                            367

Humbje jete në 24 orë                         8

Testime ditore                                     2723

Testime totale                                  143,804

Raste pozitive                                   25,294

Raste të shëruara                             12,353

Raste Aktive                                      12,362

Humbje jete                                        579

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                                               6034

Durrës                                              1037

Fier                                                   949

Korçë                                                759

Shkodër                                            742

Elbasan                                            624

Lezhë                                                559

Vlorë                                                544

Berat                                               367

Kukës                                             300

Gjirokastër                                   322

Dibër                                             125

Top Channel