Një mëlçi yndyrore e bën shumë më të vështirë kryerjen e funksioneve të saj më themelore, të cilat mund të shkaktojnë probleme të ndryshme në trup.

Shkaqet kryesore të mëlçisë yndyrore janë mbipesha, alkoolizmi ose diabeti, por  mund të jenë:

– barnat dhe toksinat (alkool, kortikosteroide, kontracepsion)

– shkaqet ushqyese (mbipesha, diabeti, uria, çrregullimet e metabolizmit të yndyrës, sëmundjet e pankreasit, sëmundjet inflamatore të zorrëve)

-sëmundjet trashëgimore (fibroza cistike, galaktozemia, sëmundja Wilson)

-sëmundjet virale (hepatiti C)

Mëlçia e dhjamosur kryesisht nuk shkakton shqetësime ose shkakton vetëm dhimbje për shkak të zgjerimit të saj. Më shpesh diagnostikohet me ultratinguj të barkut dhe vlera të ngritura laboratorike të testit të mëlçisë.

Mënyra më e mirë për të shmangur sëmundjen është të mos pini alkoole. Sëmundja joalkoolike e mëlçisë është karakterizuar si një “histori e yndyrës dhe sheqerit”. Njerëzit që vuajnë nga ky çrregullim i të ngrënit kishin shumë më tepër sheqer dhe yndyra shtazore, dhe dukshëm më pak fibra, antioksidues dhe yndyra me origjinë bimore.

Për të shmangur sëmundjen e mëlçisë yndyrore jo-alkoolike, është më mirë të shmangni ushqimet me yndyrë, ushqimet e përpunuara në mënyrë industriale që përmbajnë yndyra bimore me cilësi të dobët, ushqimet me një indeks të lartë glicemik, ëmbëlsirat dhe pijet e gazuara.

Gjëja më e rëndësishme është eliminimi ose zvogëlimi i yndyrave shtazore nga dieta, si salsiçe, proshutë, mish yndyror, por edhe djathëra dhe salcë kosi, krem dhe të ngjashme. Ju gjithashtu duhet të ndaloni skuqjen e ushqimit në vaj dhe përdorimin e yndyrave të rafinuara. Patate të skuqura, kriska, ëmbëlsira, biskota, margarinë, majonezë, gjalpë gjithashtu duhet të shmangen

Ushqimet më të rëndësishme që duhet të futen patjetër në dietë janë bishtajoret – fasulet, bizelet, fasulet, arrat, lajthitë, bajamet, farat e susamit, luledielli dhe kungujt.

Mund të hani edhe mish pule dhe gjel deti, por pa lëkurë, peshk dhe natyrisht, shumë perime.

Nëse funksioni i dobësuar i mëlçisë neglizhohet dhe fibroza nuk trajtohet, me kalimin e kohës gjendja do të përkeqësohet, e cila do të çojë në cerozë. Procesi i cerozës ndonjëherë është shumë i gjatë, dhe zgjat për 20-30 vjet. Dështimi i mëlçisë është faza e fundit e sëmundjes.

Top Channel