Lënda ushqyese që zvogëlon ndjeshëm rrezikun për prekje nga kanceri i gjirit

22/10/2020 17:14

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit dhe është shumë i rëndësishëm ndërgjegjësimi i të gjithëve.

Ju ndoshta jeni të vetëdijshëm se kanceri i gjirit mund të jetë i trashëgueshëm, por a e dini se dieta dhe mënyra juaj e jetesës mund të ndihmojnë në zbutjen e rrezikut tuaj? Në veçanti, ngrënia e fibrave për kancerin e gjirit mund të jetë një nga mënyrat më të mira për të parandaluar sëmundjen.

Fibrat për kancerin e gjirit – Si funksionojnë

Ngrënia e fibrave konsiderohet të jetë e shëndetshme për shumë arsye. Së pari, fibra ndihmon në normalizimin e lëvizjeve të zorrëve dhe ekuilibron sistemin e tretjes, ul sheqerin në gjak dhe nivelet e kolesterolit, lufton depresionin dhe problemet e lidhura me gjendjen shpirtërore, madje mund të ndihmojë në arritjen e një peshe më të shëndetshme dhe rritjen e jetëgjatësisë tuaj! Është një lëndë ushqyese që shpesh reklamohet edhe për parandalimin e sëmundjes.

Kohët e fundit, fibra është futur në listën e ushqyesve që mund të ndihmojnë në parandalimin e kancerit të gjirit. Në një analizë të vitit 2020 të studimeve të kryera nga Harvard, studiuesit ishin në gjendje të përcaktonin se një dietë e pasur me fibra shoqërohej me një ulje të konsiderueshme të rrezikut të kancerit të gjirit.

Për analizën e tyre, ekipi mblodhi të dhëna nga 20 studime që shqyrtuan lidhjen midis konsumit të fibrave dhe kancerit të gjirit. Ata krahasuan subjektet që konsumuan sasitë më të larta kundrejt sasisë më të ulët të fibrave në dietat e tyre, si dhe llojet e fibrave të konsumuara.

Nga analiza, studiuesit zbuluan se marrja e fibrave të tretshme dhe të patretshme  shoqërohej me një ulje të konsiderueshme të rrezikut të kancerit të gjirit dhe se subjektet që hëngrën më shumë fibra kishin më pak gjasa për të zhvilluar kancerin e gjirit sesa ata që konsumuan më pak. Sipas ‘Harvard Women’s Health Watch’: “Ulja e rrezikut të kancerit të gjirit u pa për kancerin e gjirit para menopauzës dhe atë pas menopauzës, si dhe për lloje të ndryshme të kancerit të gjirit”.

Studiuesit sugjerojnë që rezultatet shpjegohen me shumë mundësi nga aftësia e fibrave për të ulur nivelet e sheqerit në gjak dhe estrogjenit në trup, pasi që sasi të larta të të dyjave janë shoqëruar me një rrezik në rritje të kancerit të gjirit.

Rritja e fibrave

Marrja e më shumë fibrave në dietën tuaj mund të duket e ndërlikuar, por në të vërtetë është shumë e lehtë! Së pari, është e rëndësishme të theksohet se sa fibra duhet të hani me të vërtetë. Ndërsa vlerësohet se shumica e të rriturve konsumojnë midis 10 dhe 15 gramë fibra në ditë, ekspertët në Harvard Health rekomandojnë që gratë të marrin të paktën 25 deri në 35 gramë në ditë.

Sidoqoftë, nëse jeni duke ngrënë një dietë me pak fibra, është një ide e mirë që të rrisni marrjen tuaj në mënyrë të vazhdueshme, pasi veprimi në mënyrë dramatike mund të shkaktojë disa shqetësime të tretjes.

Top Channel