Detaje të reja/ Vrasësi pranon fajin e rrëfehet para policisë: Më kishte para borxh për tokën që i dhashë

17/10/2020 11:24
Autori i vrasjes, Kliti Leka

Kliti Leka, autori i vrasjes së ndërtuesit Niko Goro mëngjesin e sotëm ka rrëfyer se përse e vrau 51-vjeçarin.

Top Channel mëson se arsyeja ka qenë një tokë që Leka i kishte dhënë biznesmenit, ku ky i fundi akoma nuk i kishte dhënë borxhin prej 70 mijë eurosh.

“I kam dhënë tokën para disa kohësh e s’më ka dhënë lekët prandaj e qëllova dhe e vrava”, ka thënë autori duke pranuar fajësinë.

Pas 1 ore arratie, Kliti Leka u kap nga forcat blu në plazhin e Livadhit, në Himarë, ndërsa po fshihej mes pyjeve. 53-vjeçari është me origjinë himariote por banon në Tiranë.

Vetëm pas 1 ore nga atentati i ndodhur,  autori 53-vjeçar Kliti Leka me banim në Tiranë është kapur nga forcat blu. Leka ka pasur me vete një kallashnikov dhe një pistoletë me të cilat ka kryer edhe vrasjen e biznesmenit. Mendohet se ata kanë qenë në konflikt prej kohësh, ndërsa pritet që të kapen edhe bashkëpunëtorët e tjerë që kanë qenë me Lekën.

Ndërtuesi 51-vjeçar Niko Goro mbeti i vdekur pasi u qëllua me armë zjarri në qendër të Himarës në vendin e quajtur rrethrrotullimi që të çon në lagjen Spille rreth orës 9 të mëngjesit të sotëm.

Ai ka qenë duke qëndruar pranë marketit të së motrës, e identifikuar si E. Q., 57 vjeçe, e cila ka mbetur e plagosur në këmbë, pasi i ka dalë të vëllait para për ta mbrojtur. Fatmirësisht ajo ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Nga vendngjarja janë siguruar pamjet e rënda, ku dallohet gjaku i viktimës apo dhe i motrës së tij dhe një palë syze të rëna në tokë, të cilat nuk dihet se kujt janë.

Njoftimi i policisë:

Policia  në kohë rekord kap gjatë ndjekjes autorin e dyshuar të vrasjes së 51 vjecarit N.G. Si rezultat i reagimit në kohë  dhe ndjekjes së pandërprerë të  autorit, u bë e mundur që në vendin e quajtur “Livadhet”,  të kapjen dhe prangosej autori i dyshuar i vrasjes, shtetasi  Kliti Leka , 53 vjeç, banues në Tiranë Policia ka sekuestruar armën e dyshuar të  krimit, armë zjarri kallashnikov  dhe automjetin me të cilin u largua autori. Autori po shoqërohet për në ambientet e Policisë për veprime të mëtejshme.

FOTO GALERI
1/12
Autori i vrasjes, Kliti Leka

Top Channel