Kryeministri britanik: Shifrat e COVID-19 rriten si dritat paralajmëruese të aeroplanit

13/10/2020 11:16

Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka folur në një konferencë për media mbi përpjekjen kombëtare kundër koronavirusit , së bashku me kancelarin Rishi Sunak dhe shefin e shëndetësisë, Chris Whitty.

“Këto shifra po shkëlqejnë tek ne si paralajmërime në panelin e pasagjerëve, kështu që ne duhet të veprojmë tani”, tha Johnson për rastet në rritje të koronavirusit, shtrimeve në spital dhe vdekjeve.

Dje më herët, Johnson njoftoi një sistem me tre nivele për kufizimet lokale të koronavirusit në të gjithë Anglinë.

Ai tha se ende është duke punuar me udhëheqësit lokalë në zona të caktuara për të kuptuar se si më mirë të trajtohet virusi.

“Askush nuk dëshiron të vendosë këto lloj kufizimesh. Por unë jam aq i bindur se britanikët kanë vendosmëri ta mposhtin këtë virus dhe së bashku ne do ta bëjmë këtë”, tha Johnson.

Sunak, nga ana e tij, tha se ai e dinte se njerëzit janë “të irrituar”, por theksoi se qeveria ka një plan gjithëpërfshirës për të mbrojtur vendet e punës dhe ekonominë.

Ai përsëriti masat ekonomike të deritanishme të qeverisë dhe shtoi se autoritetet lokale të nivelit më të lartë do t’u ndahen nga gjysmë miliardë paund, ndërsa rreth 1 miliardë paundë shtesë do t’u ndahen të gjitha autoriteteve lokale.

Ndërkaq, sipas shefit të shëndetësisë, aktualisht niveli i infeksioneve është shumë më i ulët krahasuar me pritjet e vendit se ku do të kishin qenë, por ai theksoi se do të duhet të punohet më tej që ky nivel i infeksioneve të mos vazhdojë të rritet në mënyrë të pashmangshme.

“Unë besoj shumë se masat që kemi marrë tashmë po ngadalësojnë përhapjen e virusit. Unë nuk besoj se masat e çështjes bazë në Nivelin 3 do të jenë të mjaftueshme, për çka ka hapësirë që autoritetet lokale të bëjnë më shumë”, tha Whitty.

Kjo rrit spektrin e kufizimeve edhe më të rrepta që po zbatohen në nivelin më të lartë të tre niveleve të njoftuara në konferencën për media.

Dje, qeveria njoftoi se në Mbretërinë e Bashkuar 13.972 persona të tjerë u testuan pozitiv gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar në 617.688 numrin e përgjithshëm të tyre. Po ashtu numri i vdekjeve ka shkuar në 42.875, përfshirë 50 gjatë ditës së fundit. AA

Top Channel