Izrael, shënohen mbi 5.600 raste të reja me COVID-19

06/10/2020 18:32

Ministria e Shëndetësisë së Izraelit sot bëri të ditur se ka regjistruar 5.647 raste të reja me koronavirus (COVID-19).

Numri i përgjithshëm i rasteve është rritur në 273.826, përfshirë 1.757 vdekje dhe 208.763 të shëruar.

Sipas ministrisë, të paktën 875 pacientë mbeten në gjendje kritike. Pas rritjes së rasteve Izraeli vendosi një bllokim total i cili do të mbetet në fuqi deri më 14 tetor.

Javën e kaluar, kryeministri Benjamin Netanyahu tha se bllokimi do të hiqet ngadalë dhe në një proces gradual që mund të vazhdojë edhe për një vit të tërë.

Top Channel