CNN: Trump i lidhur me prodhuesin e ilaçit Regeneron, pjesë e trajtimit të tij anti-Covid

06/10/2020 10:34

Presidenti Donald Trump mori një dozë të lartë të koktejit eksperimental të antitrupave Regeneron si pjesë e trajtimit të tij Covid-19. Tani stoku i këtij prodhuesit të ilaçeve është rritur ndjeshëm – dhe pyetjet rreth lidhjeve të presidentit me CEO-n miliarder të Regeneron, po shtohen thotë CNN.

Ekipi i Trumpit e deklaroi të premten se kreu i shtetit ka marrë mjekimin e quajtur REGN-COV2, i cili po përdoret për të lehtësuar simptomat dhe për të zvogëluar ngarkesën virale. Fill pas kësaj, të hënën aksionet e Regeneron u rritën me 7%, duke e çuar fitimin prej tyre në më shumë se 60%.

Interesi për Regeneronin mbërriti kulmin pasi Trump shkroi në Twitter se ai do të dilte nga spitali mbrëmjen e së hënës. CEO i Regeneron Dr. Leonard Schleifer dhe Presidenti Trump janë të njohur: Schleifer ka qenë anëtar i klubit të golfit të Trump në Westchester, New York, dhe kompania e tij gjithashtu mori 450 milion dollarë në financimin e qeverisë në korrik si pjesë e planit të Presidentit të Operacionit Warp Speed ??për të zhvilluar sa më shpejt një vaksinë dhe trajtime të tjera për Covid-19.

CNN pretendon po ashtu se Trump ka pasur në pronësi së fundmi aksione të Regeneron (REGN) – si dhe Gilead Science (GILD), prodhues i ilaçeve antivirale Remdesivir , të cilin presidenti po e merr gjithashtu.

Top Channel