Në foto/ Palët nuk tërhiqen nga fushëbeteja! Azerbajxhani nuk pyet për armëpushim, Turqia e mbështet

01/10/2020 16:47

Azerbajxhani dhe Armenia i kanë sfiduar thirrjet për një armëpushim pas luftimeve më të këqija në dekada midis të dy vendeve mbi një territor të diskutueshëm.

SH.B.A., Franca dhe Rusia së bashku dënuan luftimet në Nago-Karabak, në Kaukazin Jugor.

Por Turqia – një aleat i Azerbajxhanit – hodhi poshtë kërkesat për një armëpushim, shkruan BBC.

Karabaku është zyrtarisht pjesë e Azerbajxhanit por qeveriset nga armenët separatistë etnikë. Vitet e negociatave nuk kanë rezultuar kurrë në një traktat paqeje.

Granatimet e mëdha vazhduan gjatë natës në qytetin kryesor të rajonit, megjithë shqetësimin ndërkombëtar në rritje.

FOTO GALERI
1/18

Top Channel