Afrikë, 193 të vdekur dhe mbi 8.500 raste të reja me COVID-19

01/10/2020 10:40

Në kontinentin e Afrikës është rritur në 1.489.711 numri i rasteve me koronavirus.

Në 24 orët e fundit janë shënuar 8.763 raste të reja me COVID-19, duke e rritur në 1.489.711 numrin e rasteve ndërsa me 193 vdekjet e reja, numri i viktimave arrin në 35.922.

Numri më i lartë i viktimave nga COVID-19 në kontinent është regjistruar në Afrikën e Jugut me 16.734, ndërsa në Egjipt janë regjistruar 5.930 dhe në Marok 2.294 vdekje.

Vendet me numrin më të madh të rasteve në kontinent janë Afrika e Jugut me 674.339 raste, Maroku me 123.653 dhe Egjipti me 103.198.

Në Mauritius nuk ka mbetur më asnjë rast aktiv me COVID-19, ndërsa në Sejshelle dhe Eritre nuk janë raportuar vdekje deri më tani.

Ndërkohë, numri i të shëruarve në Afrikë ka arritur në 1.233.125.

Top Channel