FOTO/ Çudisin japonezët! Arrijnë të kapin balenën 34 metra të gjatë

21/07/2020 19:17

Peshkatarët japonezë kanë arritur të kapin me anijen e tyre të peshkimit një balenë gjigante.

Balena ishte rreth 34 metra e gjatë dhe është kapur nga peshkatarët që operojnë në Wada Port në Chiba. Ato e kanë dërguar krijesën nënujore në një thertore mishi, nga ku kanë bërë ndarjet në porcione të vogla, për t’i vendosur më pas në tregjet e produkteve të peshkut në Japoni.

Gjuetia e balenave ka qenë prej kohësh pjesë e kulturës japoneze dhe mendohet se e ka origjinën 400 vite më parë. Për më shumë ju ftojmë të ndiqni fotot e mëposhtme.

FOTO GALERI
1/15

Top Channel