FOTO/ Nudo përpara policisë! Vdekja e Geroge Floyd-it shënon një formë të re proteste në SHBA

20/07/2020 17:29

Protestat për George Floyd nuk kanë ndalur në SHBA që pas vdekjes së tij.

Në Portland është shënuar një incident mes forcave policore dhe një protestuese e njohur si “Naked Athena”. Protestuesja u paraqit përpara forcave të armatosura, thuajse tërësish e zhveshur, e pajisur vetëm me një maskë mbrojtëse. Ajo u ndal për disa çaste dhe nisi të bënte joga, e pas kësaj gjeti kohë dhe për të realizuar disa fotografi.

“Ajo ishte tepër e ndjeshme. Do të ishte tepër e dhimbshme për të nëse do ta qëllonim me plumba gome”, tha Dave Killen, zëdhënës i policisë.

Sakaq, protestat nën titullin “Black Lives Matter”, që prej 25 majit, -ditë ku mbeti i vrarë Floyd-, janë duke u zhvilluar në SHBA. Turma të mëdha njerëzish janë përplasur me policinë, e këta të fundit nuk kanë ngurruar të përdorin ndaj tyre gaz lotsjellës, plumba e shkopinj gome.

FOTO GALERI
1/17

Top Channel