Shuhet në moshën 59-vjeçare vajza e Nelson Mandelës, mister shkaqet e vdekjes

13/07/2020 15:37

Shuhet në moshën 59-vjeçare vajza e Nelson dhe Winnie Madikizela-Mandelës, dy ikonave të luftës kundër aparteidit në Afrikën e Jugut.

CNN bën me dija se Zindzi Mandela, e cila ishte ambasadore në Danimarkë, ndërroi Johannesburg të hënën në mëngjes.

“Vajza 59-vjeçare e ish presidentit Nelson Mandela dhe luftëtares së vendosur Winnie Madikizela-Mandela, ndërroi jetë në një spital të Johannesburgut në orët e para të këtij mëngjesi,” shkruajnë mediat

Zindzi ishte fëmija i gjashtë i Nelson Mandelës dhe i dyti i tij me Winnie Madikizela-Mandelën.

Institucionet nuk kanë dalë ende një një përfundim për shkaqet e vdekjes, ndërsa njoftuar se po punohet për dokumentimin e rastit.

Nelson Mandela vdiq në vitin 2013 në moshën 95 vjeçare.

FOTO GALERI
1/4

Top Channel