Mësuesja që përdhunoi 13-vjeçarin e më pas u martua me të, vdes në moshën 58-vjeçare

08/07/2020 18:46

Një mësuese famëkeqe në SHBA që joshi një nxënës 13-vjeçar në një marrëdhënie seksuale dhe më pas u martua me të, ka vdekur nga kanceri në moshën 58-vjeçare.

Mary Kay Letourneau u kap duke përdhunuar 13-vjeçarin Vili Fualaau, kur policia e Uashington i gjeti ata në një minivan në Seattle, në vitin 1996.

Avokati David Gehrke, i cili mbronte atë në çështjen shokuese, tha se Mary Kay Letourneau luftonte me kancerin prej 4 vitesh.

“Ishte diçka e pritur, por e trishtë. Ajo ishte një person i mirë.”

Letourneau, ish-mësuese ne Uashington, ishte asokohe një 34-vjeçare e martuar, nënë e katër fëmijëve kur nisi marrëdhënien me të miturin Vili Fualaau në qershor 1996. Kur u zbulua nga policia Letourneau tha se po kujdesej për të dhe se e kishte nxjerrë nga shtëpia pas një debati me të shoqin.

Dy muaj pas kësaj Letourneau ishte shtatzënë me fëmijën e Fualaau. Vaja e tyre Audrey lindi në kohën që Letourneau priste dënimin për përdhunim.

Rrjedhimisht dënimi i saj i reduktuar ishte vetëm gjashtë muaj burgim, por vetëm dy javë pas lirimit ajo u kap përsëri duke bërë seks me adoleshentin në një makinë, dhe u burgos përsëri.

Duke kryer dënimin prej shtatë vjet burg, Letourneau lindi fëmijën e tyre të dytë – Georgia – brenda ambienteve të burgut. Fëmijët u rritën nga nëna e Fualaau deri në lirimin e Letourneau.

Ajo më pas u martua me Fualaau in 2005 edhe pse lidhja mes tyre përfundoi vitin që shkoi. Gjatë një interviste në 2013, Fualaau tha se nuk e konsideronte veten viktimë të përdhunimit dhe as ish-gruan e tij nuk e konsideronte predatore seksuale.

Ai tha: “Nuk jam viktimë, nuk jam i turpëruar që jam baba dhe as që jam i dashuruar me Mary Kay.”

Çifti u divorcuan në gusht të vitit që shkoi teksa më në fund Fualaau pranoi se marrëdhënia e tyre nuk ishte e shëndetshme.

Një burim i afërt me të tha për mediat amerikane: “Ai ka nisur t’i shohë gjërat qartë tani, ajo nuk ishte marrëdhënie e shëndetshme prej fillimit”.

FOTO GALERI
1/7
Avokati David Gehrke, i cili mbronte atë në çështjen shokuese, tha se Mary Kay Letourneau luftonte me kancerin prej 4 vitesh.

Top Channel