Ushtria e ‘El Chapos’ zëvendëson policinë në zonat veriore të Meksikës

26/06/2020 17:26

Anëtarë të kartelit meksikan të El Chapo kanë publikuar së fundmi pamje që tregojnë se kanë marrë kontrollin e një zone malore, ku patrullojnë lirisht rrugët me roje të armatosur rëndë.

Pamjet e anëtarëve të kartelit famëkeq Sinaloa, i udhëhequr më parë nga lordi i drogave El Chapo, janë marrë në shtetin verilindor të Durango.

Rajoni malor meksikan njihet për prodhimin e opiumin e opiumit, kanabis dhe shpesh quhet me emrin ‘trekëndëshi i artë’ – pasi aty bashkohen shtetet e Sinaloa, Chihuahua e Durango.

Mediat lokale thonin se karteli ka marrë nën kontroll zonën Durango për ta përdorur si seli të liderëve të saj.

Duke parë mungesën e policisë, udhëheqësit e kartelit rrethohen nga trupat e tyre të armatosura rëndë.

Pamjet tregonin një linjë të gjatë njerëzish të armatosur me mitralozë dhe jelekë anti-plumb, duke brohoritur: “Rroftë Durango.”

Trupat besohet se i përkasin Los Cabrera, krahu i armatosur i kartelit të Sinaloa, i drejtuar nga Jose Luis Cabrera Sarabia.

Vëllai i tij Felipe Cabrera Sarabia, me nofkën “Inxhinieri” është duke u gjykuar në SHBA për trafik drogash dhe armatimesh pas ekstradimit nga Meksika.

Ndërsa ish-lideri i tyre El Chapo u burgos përjetë në 2017 ne SHBA për trafik kokaine, heroine e marijuana si dhe në organizimin e disa vrasjeve gjatë kohës së drejtonte organizatën.

FOTO GALERI
1/7

Top Channel