Një tjetër shqiptarë humb jetën nga koronavirusi në Itali, bashkëshortja prek me dedikimin e saj: Vdekja e tij la një boshllëk të madh

29/03/2020 10:51

ITALI- Një tjetër shqiptar ka humbur jetën si pasojë e koroanvirusit. Bëhet fjalë për emigrantin në Itali Adrian Hushën i cili nuk mundi t’i mbijetojë CoVid-19 që e infektoi.

Lajmin e ka bërë të ditur bashkëshortja e tij në Anila Husha në rrjetet sociale ku ka shkruar edhe një dedikim prekës për të.

“Të dashur miq, të afërm dhe kolegë, me dhimbje të jashtëzakonshme ju komunikoj se Covid-19 na bëri të humbim burrin tim Adrian para kohe. Ai ishte një burrë dhe baba i dashur, bir dhe vëlla i pazëvendësueshëm, një mik besnik për shumë njerëz, një i afërm gjithnjë i pranishëm, një koleg i ndershëm dhe i çmuar.

Për mua ai ishte një burrë, partner, vëlla, mik, i cili ishte pranë meje për 33 vjet i lumtur me fëmijët tanë të dashur Klevis dhe Davide. Do të kisha dashur të ndaja një udhëtim të gjatë 33-vjeçar së bashku me këmbënguljen e tij, vendosmërinë, vullnetin, pozitivitetin, ndershmërinë, përkushtimin, humorin, entuziazmin dhe shpirtin jetësor që do të vazhdojë të na mbështesë, në kujtesën e tij, duke brohoritur ditët tona.

Vdekja e tij e papritur dhe e shpejtë lë një boshllëk të madh midis të gjithë atyre që e donin.

Kujtimi i tij do të jetë gjithnjë i gjallë në tonën dhe shpirtin e tyre.

Faleminderit të gjithë ju miqve, kolegëve dhe të afërmve që më keni treguar me shumë dashuri dhe solidaritet dhe më keni përkrahur në këto ditë të vështira të fundit ❤.” shkruan Anila Husha.

Sipas të dhënave të fundit të dhëna nga Mbrojtja Civile në Itali, numri i të prekurve ka rënë ndjeshëm, 3 651 gjatë 24 orëve të fundit, ndërsa dy ditë më parë kanë qenë 4 401.
Numri i viktimave vazhdon të jetë i lartë por më i ulët se dy ditë më parë, dje u regjistruan 889 viktima, ndërsa pardje ishin 969.

Të shëruarit janë trefishuar, 1 434 persona kanë lënë spitalet vetëm dje, ndërsa pardje kanë qenë 589.

Ndërsa numri totali i viktimave ka kaluar mbi 10 mijë nga fillimi i emergjencës, më i larti në botë, e ndjek pas Spanja dhe Kina.

Top Channel