Përditësimi i fundit/ Rusia ndalon të gjitha fluturimet ndërkombëtare. Mbi 1000 vdekje në SHBA, gati 70 mijë të infektuar

26/03/2020 08:43

Rusia ka vendosur të ndalojë të gjitha fluturimet ndërkombëtare për të frenuar përhapjen e Coronavirus.

Kjo u njoftua nga qeveria e Moskës. Në një mesazh për kombin dje 25 Mars, Presidenti Vladimir Putin urdhëroi që të gjitha aktivitetet jo thelbësore të ndalen nga 28 Mars deri në 5 Prill. Votimi i planifikuar për 22 Prill për reformën kushtetuese, i cili mund të lejojë që Putini të qëndrojë në detyrë deri në vitin 2036, gjithashtu është shtyrë.

Australi. Ende nuk ka siguri se si do të jenë në gjendje të kthehen italianët e shumtë me një vizë të përkohshme specialistësh, të cilët punojnë kryesisht në furnizim ushqimi në Australi. Shumë u pushuan nga puna pas mbylljes së aktiviteteve dhe nuk kishin qasje në përfitimet sociale të parashikuara për banorët. Ambasada italiane në Canberra tha se “aktualisht nuk ka fluturime të veçanta kthimi për në Itali nga Australia”, ndërsa puna vazhdon për t’i mbajtur seksionet ende aktive.

SHBA. Viktimat e koronavirusit në Shtetet e Bashkuara tejkaluan 1.000, me 1031 vdekje të raportuara deri më tani nga Universiteti Johns Hopkins, 285 më shumë se një ditë më parë. Rastet pozitive u rritën në rreth 70,000, aktualisht në 69,018. Prandaj, SHBA konfirmohet si vendi i tretë më i prekur në botë nga infeksionet, gjithnjë e më afër vendit të dytë të Italisë me mbi 74 mijë raste dhe në vendin e parë të Kinës me më shumë se 81 mijë.

Shqetësimet kryesore vijnë nga Nju Jorku, ku ka pasur një rritje në 24 orët e fundit, me mbi 30 mijë raste të përqendruara në shtet në total, pak më pak se gjysma e të gjithë vendit, dhe 192 vdekje të reja.

Kinë. Situata tani aty është nën kontroll sipas të dhënave të Komisionit Kombëtar të Shëndetit Kinez (NHC), i cili në buletinin e fundit regjistron edhe një herë mungesën e rasteve të reja në vend. Infeksionet e kthimit po rriten, me 67 njerëz të rinj që u gjetën pozitivë dhe gjashtë viktima të reja, përfshirë pesë në provincën e Hubei, shpërthimi i parë i epidemisë. Deri më tani, në Kinë ka pasur 3,287 vdekje, 81,285 në total, 74,051 prej tyre të rikuperuar.

Kanadaja ka aprovuar një plan prej 69 miliardë eurosh (107 miliardë dollarë kanadezë) për t’u marrë me emergjencën e Coronavirus. Gjysma e shumës do të ndahet për ndihmë direkte për individët dhe bizneset, gjysmën tjetër për pagesa të shtyra tatimore. Plani parashikon ndarjen e afërsisht 1300 eurove në muaj për katër muaj për punëtorët e mbetur pa punë.

Angli. Princi Charles testoi pozitiv për testin Coronavirus. Princi 71-vjeçar konfirmoi diagnozën. Siç raportojnë burimet zyrtare të familjes mbretërore, “Carlo tregoi simptoma të buta”. Ditët e kaluara, princi ka punuar nga shtëpia “si zakonisht”. Numri i infeksioneve në Mbretërinë e Bashkuar është afër 10,000, me një kulm prej 1.452 në orët e fundit të rasteve të reja të pozitivitetit. 465 kanë vdekur në vend, 43 persona kanë vdekur në 24 orët e fundit.

Në Francë janë regjistruar pothuajse 3 mijë raste të reja të infeksionit, gjithsej tani tejkalojnë 25 mijë. Në 24 orët e fundit kanë ndodhur 231 vdekje, vdekjet në vend rriten në 1.331. Në mbrëmjen e 25 Marsit, Franca vendosi të tërhiqte trupat e saj nga Iraku për shkak të pandemisë koronavirus. Kjo mësohet nga burime zyrtare.

Në Spanjë, zëvendëskryeministrja Carmen Calvo ishte pozitive: ajo ishte testuar pasi ishte shtruar në spital për një infeksion të frymëmarrjes. Vdekjet e koronavirusit në vend tejkaluan 3.000, ndërsa infeksionet ishin pothuajse 42,000. Sipas raportit të fundit të publikuar nga gazeta El Pais, ka 3.434 viktima.

Top Channel