Dëshironi të shihni se çfarë ndodh në trupin tuaj kur pini qumësht çdo ditë?

30/12/2019 17:18

Kur ishim fëmijë, na thoshin që pirja e qumështit do të na bëjë të fortë dhe të shëndetshëm. Por a keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh saktësisht me trupin tonë kur pimë qumësht? Siç rezulton, pirja e qumështit çdo ditë nuk jep vetëm përfitime shëndetësore, por edhe probleme shëndetësore.

Dhëmbë të fortë dhe kocka të shëndetshme
Qumështi është një burim i shkëlqyeshëm i kalciumit, dhe kjo është pikërisht ajo që dhëmbët dhe kockat tona duhet të jenë të forta. Pirja e qumështit mund të ndihmojë në mbrojtjen e dhëmbëve nga zhvillimi i zgavrave dhe prishja. Jo vetëm fëmijët mund të përfitojnë nga pirja e qumështit ne lidhje me kockat. Të gjithë e dimë se qumështi siguron rritjen e duhur te fëmijët, por të rriturit mund të përfitojnë nga pirja e qumështit po aq. Në fakt, qumështi ndihmon në përmirësimin e densitetit të kockave dhe zvogëlon rrezikun e shfaqjes së osteoporozës. Sidoqoftë, mos harroni të merrni shumë vitaminë D me qumështin tuaj pasi është mënyra e vetme që trupi juaj do të thithë gjithë kalciumin nga qumështi.
Ndihmon në uljen e peshës dhe fitimin e masës muskulore
Qumështi është shumë ushqyes dhe relativisht i ulët në kalori në të njëjtën kohë. Qumështi përmban proteina të tilla si kazeinë, albumin, dhe globulin – elementë që janë përgjegjës për uljen e oreksit – gjë që e bën atë një ushqim të shkëlqyeshëm. Pirja e qumështit ndihmon në djegien e më shumë kalori falë kalciumit dhe vitaminës D që rrisin metabolizmin tuaj. Sa i përket fitimit të muskujve, qumështi është i pasur me proteina që janë përgjegjës për rritjen e muskujve. Dhe aminoacidet e pranishme në qumësht ndihmojnë në uljen e dhimbjes së muskujve pas një seance të mirë ngritjeje të rëndë.

Ulja e stresit
Qumështi funksionon shkëlqyeshëm si qetësues i stresit. Pas një dite të vështirë dhe stresuese në zyrë, pini një filxhan qumësht të nxehtë përpara shtratit. Kjo do t’ju ndihmojë në qetësimin e nervave tuaj.

Rrit energjinë
Ndërsa qumështi i nxehtë është i mirë për të qetësuar nervat tuaja, qumështi i ftohtë funksionon shumë si një forcues energjie. Kurdoherë që të ndjeheni sikur energjia juaj të thahet, pini një gotë qumësht të ftohtë, do të ndiheni të rigjallëruar.

Ndihmon me urth
Nëse përjetoni urth, pirja e qumështit do të ishte mënyra më e thjeshtë dhe e shijshme për të zvogëluar dhimbjen. Ajo siguron ndjesi ftohjeje dhe vesh pëlhurën e stomakut e cila ndihmon në eleminimin e urthit.
Ndërsa shumë pak i kemi mbuluar të gjitha gjërat e mira në lidhje me pirjen e qumështit, le të shohim disa efekte anësore të pirjes së qumështit.

Mund të shkaktojë probleme me tretjen
Gaz, bloating, diarre, kapsllëk – këto janë simptomat që mund të përjetoni nga pirja e qumështit nëse jeni intolerant ndaj laktozës, ose bakteret e zorrëve nuk pajtohen me bakteret lakto të pranishme në qumësht.

Shkakton aknet
Jo të gjithë elementët e pranishëm në qumësht janë të mirë për ju. Për shembull, D-galaktoza e cila është një nënprodukt i laktozës mund të shkaktojë inflamacione të lëkurës. Studimet e fundit zbuluan se adoleshentët që pinin një sasi më të lartë të qumështit treguan simptomat e akneve.

Top Channel