Kripa është një nga mineralet më të përdorshme, sidomos në fushën e gatimit. Përveç kuzhinës kura është shumë e përdorur edhe në kura medicinale apo trajtime bukuria të përgatitura me kushte shtëpie.

Por kripa është shumë e përshtatshme dhe e vlefshme për fortësimin e mishrave të dhëmbëve dhe zbardhjen e tyre.

Si ndikon kripa në shëndetin e dhëmbëve?

kripa përmban kalium, magnez, fosfor, hekur dhe jod. Këto elementë i japin shumë fuqi kockave por dhe forcojnë dhëmbët tuaja.

Për forcimin e mishrave?

Mineralet që përmban kripa janë shumë efikase në ndërtimin e mishrave të fortë të dhëmbëve. Kripa ka aftësi të shërojë skuqjet kruarjet apo problemet e tjera që mund të keni me mishrat e dhëmbëve. Mjafton të shpëlani gojën një herë në ditë me ujë me kripë dhe do të shikoni që mishrat e dhëmbëve tuaja do të fitojnë shëndet të plotë.

Parandalon rënien e dhëmbëve

Rënia e dhëmbëve është një nga problemet më seriozë që mund të preki gojën tuaj. Shkaqet konsiderohen të shumta duke filluar nga aksidentet e jashtme, medikamentet e forta apo sëmundjet e ndryshme. Përveç shkaqeve shëndetësore dhe aksidenteve, rënia e dhëmbëve shkaktohet dhe nga ushqimet, kryesisht ushqimet e pasura me nivel të lartë sheqeri. Kripa ndihmon shumë në parandalimin e rënies së dhëmbëve mjafton të përdorni pak kripë shoqëruar me pastën e dhëmbëve dhe rezultati do të jetë i kënaqshëm.

Largon dhimbjet

Dhimbja e dhëmbëve është shumë shqetësuese dhe e bezdisshme njëkohësisht. Përdorimi i kripës në këto raste do të funksionojë si denzifektues deh qetësues natyral. Rekomandohet nëse keni fryrje të mishrave të dhëmbëve shpëlajeni gojën tuaj me pak ujë dhe kripë 1-2 herë në ditë.

Është armiku kryesorë i aromës së keqe

Kripa funksionon si një pastrues natyral. ky mineral jo vetëm që dezinfekton në rrënjësi dhëmbët dhe mishrat, gjithashtu largon edhe aromën e keqe nga goja.

Si ta përgatisni dhe ta përdorni në shtëpi?

Merrni gjysmë luge çaji me kripë dhe hidheni në një gotë me ujë. Më pas aty fusni furçën tuaj të dhëmbëve, lëreni disa minuta dhe më pas përdoreni  furçën për të larë dhëmbët tuaja pa shtuar pastë. Një mënyrë tjetër është ajo e përgatitjes së ujit të nxehtë me kripë. Hidhni në një gotë me rreth 120 ml ujë një gjysmë luge çaji kripë, përzieni mirë deri sa kripa të tretet  dhe më pas përdoreni për të shpëlarë gojën pasi ti keni larë dhëmbët.

Këto trajtime dhe kura bëjeni në disa periudha të vitit, deri sa të shikoni që problemet në dhëmbët tuaja janë zhdukur.

Top Channel