Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me ngjarjen e rëndë në Kavajë, ku një person humbi jetën dhe disa të tjerë u plagosën. Nëpërmjet një deklarate për mediet, Meta shpreh shqetësimin e thellë për ngjarjen e rëndë, duke kërkuar nisjen e hetimeve.

Kreu i shteti ka kërkuar zbardhjen e shpejtë dhe të plotë të ngjarjes, si dhe vënien para përgjegjësisë të autorëve.

“Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta shpreh shqetësimin e thellë për ngjarjen tepër të rëndë dhe tragjike, të ndodhur sot në qytetin e Kavajës, ku një qytetar i pafajshëm humbi jetën dhe disa qytetarë të tjerë u plagosën.

Presidenti Meta pati një bisedë telefonike me Kryetarin e Bashkisë së Kavajës, z.Isa Sakja dhe i kërkoi t’i përcjellë ngushëllimet dhe solidaritetin e Tij më të sinqertë të afërmve dhe familjarëve të qytetarit që humbi jetën, si dhe u uron shërim të shpejtë të gjithë të plagosurve.

Presidenti Meta kërkon nisjen e menjëhershme të hetimeve për këtë ngjarje të rëndë, zbardhjen e shpejtë dhe të plotë të saj, si dhe vënien para përgjegjësisë të autorëve.

Presidenti Meta thekson domosdoshmërinë e rritjes së gatishmërisë së Policisë së Shtetit dhe agjencive ligjzbatuese, për të marrë të gjitha masat e duhura për garantimin e sigurisë publike në vend dhe parandaluar përsëritjen e ngjarjeve të tilla kaq të rënda e tragjike”,  shprehet Meta.

Top Channel