Policia ka rikthyer edhe një herë vëmendjen tek grabitja e Rinasit. Me anë të një deklarate për shtyp i ka kërkuar të gjithë qytetarëve të japin informacion kundrejt një shifre prej 10 mijë eurosh për të dyshuarit në lidhje me këtë ngjarje.

Policia thotë se do të shpërblejë të gjithë ata që kanë informacion të vlefshëm që mund të çojë në identifikimin e vendodhjes së Klement Calës 31 vjeç, Eldi Calës 34 vjeç dhe Talo Çelës 48 vjeç, të tre nga Elbasani.

Të tre të dyshuarit kryesore të kësaj ngjarje kanë një masë sigurie me arrest me burg në mungesë nga gjykata e Krimeve të Rënda. Mbi të tre, rëndojnë të njëjtat akuza të rënda, ajo e “Vrasjes së punonjësit të Policisë”, kryer në bashkëpunim, mbetur në tentativë, “Vjedhja me armë kryer në bashkëpunim”, “Grup i strukturuar kriminal”.

Deri tani, për grabitjen e Rinasit, janë arrestuar 7 persona. I fundit ishte Hasan Kanaçi, punonjës në sektorin e ngarkim shkarkimit në Aeroportin e Rinasit, i dyshuar se ka ndihmuar në realizimin e grabitjes, mbi të cilin rëndojnë 5 akuza.

Në këtë ngjarje, mbeti i vrarë Admir Murataj, pjesë e grupit të grabitësve, pas një shkëmbimi zjarri me policisë. Së fundmi atij iu sekuestruan edhe rreth 1.5 milionë euro pasuri, ku ndër to një sërë apartamentesh dhe toka truall.

Njoftimi i policisë

Vijon puna për zbardhjen dhe dokumentimin e plotë të ngjarjes së ndodhur në aeroportin e Rinasit në muajin prill 2019.

Në vijim të punës për zbardhjen dhe dokumentimin e plotë të ngjarjes së ndodhur më datë 09.04.2019, ku si rezulat i punë së bërë nga Grupi i posacëm Hetimor, janë ndaluar 7 persona si dhe janë sekuestruar sasi të konsiderueshme vlerash monetare dhe sende që lidhin autorët me veprën penale..

Po në vijim të punës falë veprimeve hetimore të kryera Gjykata për Krimet e Rënda Tiranë, ka caktuar në mungesë masën e sigurisë “Arrest në Burg”, për veprat penale “Vrasja e punonjësit të Policisë”, kryer në bashkëpunim, mbetur në tentativë, “Vjedhja me armë kryer në bashkëpunim”, “Grup i strukturuar kriminal”, për tre shtetasit:

Klement Çala, 31 vjeç, banues në Elbasan.

Eldi Çala, 34 vjeç, banues në Elbasan

Talo Çela, 48 vjeç, banues në Elbasan.

Të tre këta shtetas janë shpallur në kërkim nga Policia dhe vijon puna për identifikimin e vendndodhjes dhe kapjen e tyre.

Policia e Shtetit për çdo informacion të vlefshëm që do të çonte në gjetjen dhe kapjen e këtyre personave, ka vënë në dispozicion shumën prej 10 mijë Euro.

Cilido qytetar që disponon informacion të vlefshëm, të telefonojë në numrat: 069 41 04 111 dhe 069 41 00 615, duke iu garantuar anonimat të plotë e të sigurt.

Vijon puna për identifikimin e personave të tjerë, të përfshirë në këtë ngjarje kriminale.

FOTO GALERI
1/3

Top Channel